Návrat legendy? Supersonické letadlo X bude sloužit civilnímu letectví

Je to již 15 let, co byl po tragické havárii v Paříži vyřazen z provozu legendární hypersonický dopravní letoun Concorde. Od té doby se se v civilním leteckém provozu zatím žádné nadzvukové letadlo neobjevilo. Avšak, jak informuje CNN, blýská se v této oblasti letectví na lepší časy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Letadlo X

Problémem, který nadzvuková letadla trápil od začátku, byla nemožnost jejich použití nad pevninou a obydlenými oblastmi. Když letadlo překročilo rychlost zvuku, sonický třesk způsobil silnou ránu.

Tento efekt sice není nijak nebezpečný, ale pro obyvatelstvo byl značně nepříjemný. To vedlo k zákazu provozu nadzvukových letadel nad pevninou a znamenalo to i konec dalšího vývoje těchto strojů.

To by se však mělo změnit. NASA podepsala s firmou Lockheed Martin kontrakt za 273 milionu dolarů na nový typ nadzvukového letadla. „Low-Boom Flight Demonstrator“, jak je stroj přezdívaný "letadlo X" také nazýván, by měl být 29 metrů dlouhý, rozpětí bude 9 metrů a váha o natankování by měla být 15 tun.

Low-Boom Flight Demonstration (23:31) | zdroj: YouTube

K letovým testům by měl být připraven v roce 2021. Mělo by se jednat o zcela novou konstrukci letadla s použitím nových druhů materiálů a aerodynamických prvků, které by měli redukovat následky překročení hranice zvuku na minimum.

NASA není jediná, kdo se zabývá renesancí nadzvukového dopravního létání. Aerolinky Japan Airlines investovali 10 milionů dolarů do amerického start-upu, který se tímto problémem zabývá. Společnost Spike Airspace pak slibuje spustit testy svého nadzvukového stroje S-512 ještě v tomto roce.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sovětská armáda, jak ji neznáte: Unikátní vozidla, kterým se nejde nesmát

18.07.2018 22:51 Aktualizováno Ruská armáda patří v současné době k jedné z nejlepších na světě. Nejinak tomu i v dobách…

Jak by dopadla tanková bitva nacistů s Američany?

18.07.2018 12:16 Aktualizováno Washington, D. C. - Jistě se mnozí z vás ptají, jak by vypadal svět, kdyby se Adolfu Hitlerovi…

Proč lidé za posledních 45 let nepřistáli na Měsíci? Astronauti konečně…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Bitva, o které se dnes už nemluví. Jak naše armáda dokázala porazit…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Historie je plná válek, konfliktů a střetů. Stejně tak je ale bohatá na překvapivá vítězství, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama