Záhadná čísla. Co znamenají symboly na letenkách? Možná víc, než byste čekali

Sydney - Většina z nás již někdy někam letěla nebo alespoň držela v ruce letenku. Kromě věcí jako je jméno a název města, kam letíme, se na letence objevuje i řada čísel a písmen, jež se na první pohled jeví jako záhadné kódy. Jaký je jejich smysl? O tom pojednává australský web news.com.au.

Přidejte svůj názor

Letiště Václava Havla Praha

Mnoho informací se dá vyčíst třeba i ze samotného čísla letu. To se zobrazuje i na světelné tabuli v letištní hale. První dvě písmena symbolizují zkratku názvu letecké společnosti, s níž letíte. Například QF pro leteckou společnost Qantas. Ne všechny zkratky lze ale jednoduše odvodit z názvu společnosti. ČSA má například zkratku OK, finská Finnair zase používá AY.

Další v pořadí jsou čísla. Obecně platí, že čím nižší číslo let má, tím prioritnější pro danou společnost je. Takže například přímá linka Sydney – Londýn společnosti Quantas bude mít na světelné tabuli označení QF1. Na pařížských letištích zase často uvidíme, že čísla 001 patří letům na lince Paříž – New York.

Roli také hraje, zda je váš let označený sudým nebo lichým číslem. Existují výjimky, ale lety směřující na východ nebo na sever mají většinou sudá čísla a ty, které směřují na západ nebo na jih, jsou označený lichými čísly. Z čísla můžete také vyčíst, zda poletíte přímo s danou leteckou společností nebo s jejím smluvním partnerem. Obecně platí že čtyřmístná čísla, jež začínají číslicí 3 (nebo vyšší) označují lety s partnerskými společnostmi.

Například australský vnitrostátní let s označením BA7420 sice dle zkratky provozuje společnost British Arways, ale z vysokého čísla plyne, že takový let ve skutečnosti realizuje smluvní partner. V tomto případě Qantas.


Jak vlastně taková čísla letů vznikají? Společnosti mají při jejich volbě relativní svobodu. A někdy se tak dočkáme docela kreativních označení. Například let americké společnosti American Airlines mezi Filadelfií a Bostonem má označení AA1776. Odkazuje se tak k roku 1776, kdy byla ve Filadelfii podepsána Deklarace o nezávislosti USA.

Roli hraje i pověrčivost. Řada společností zakomponuje do názvů svých letů mířících do Asie číslo 8. To proto že osmička je v mnoha asijských kulturách považována za šťastné číslo. Jsou ale i čísla kterým se aerolinky vyhýbají. Většinou jsou to varianty obsahující číslo 13, také se asi nesetkáte s letem číslo 666. Vynechává se i označení 911, jelikož v USA je to telefonní číslo pro tísňové linky. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč lidé za posledních 45 let nepřistáli na Měsíci? Astronauti konečně…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Bitva, o které se dnes už nemluví. Jak naše armáda dokázala porazit…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Historie je plná válek, konfliktů a střetů. Stejně tak je ale bohatá na překvapivá vítězství, a…

Rolls-Royce vyvíjí speciální pohon pro létající taxi, zvládne rychlost 400…

16.07.2018 08:51 Aktualizováno Farnborough - Britská strojírenská firma Rolls-Royce navrhla systém pro létající taxi. Letoun…

Mohla druhá světová skončit o rok dřív? Den D se měl odehrát v roce 1943,…

15.07.2018 13:49 Co kdyby došlo ke Spojeneckému vylodění ve francouzské Normandii o rok dříve? A bylo to vůbec možné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama