Závody ve zbrojení? USA uzavřely kontrakt na novou hypersonickou střelu

Zdá se, že nové závody ve zbrojení mezi USA, Čínou a Ruskem se roztáčejí. Spojené státy v těchto dnech podepsaly smlouvu se společností Lockheed Martin na vývoj hypersonické střely. Zakázka má hodnotu 1 miliardy dolarů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

U.S. ARMY

Tímto kontraktem se Washington snaží dohnat Moskvu a Peking, které mají ve vývoji těchto zbraní, značný náskok. Zakázka pro Lockheed obsahuje „návrh, vývoj, otestování a připravení zavedení do výzbroje hypersonické konvenční zbraně odpalované z letadla“, cituje smlouvu The Telegraph. Na to vše získal Lockheed od vlády 929 milionů dolarů.

Spojené státy se tak snaží dohnat náskok, který Ruska a Čína získaly. Kreml minulý měsíc zveřejnil video z odpálení své rakety Kinžál. Ta je schopna desetkrát překročit rychlost zvuku, a je pro současnou protiraketovou obranu nezastavitelná. Kinžal může po celou dobu letu manévrovat, což dnešní rakety nemohou. Má být vyzbrojen konvenční nebo nukleární hlavicí. Dolet je pak 500 kilometr. Podle zpráv amerických tajných služeb pak Čína testuje podobné zařízení.

Velké hypersonické mezikontinentální střely mají dosahovat rychlostí 6 až 20 Machů. Dosáhnou hranice kosmického prostoru a zaměří území protivníka. Kvůli rychlosti a možnosti s nimi po celou dobu letu manévrovat budou pro protiraketovou obranu protivníka nezachytitelné. Rakety budou moci nést jak hlavice konvenční tak nukleární.

Vzhledem ke kinetické síle, která při dopadu ve vysoké rychlosti vznikne, by se měla účinnost konvenčních hlavic při použití na hypersonických střelách zněkolikanásobit. To má změnit rovnováhu mezi jadernými mocnostmi. Rychlí úder proti protivníkovi, by totiž mohl zabránit v použití jeho vlastních atomových zbraní. Proto se v současné době všechny mocnosti pokouší co nejdříve dostat do výzbroje, uzavírá The Telegraph.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhorší letecké katastrofy v Česku? Stovky lidí umíraly ze záhadných…

19.08.2018 14:59 Aktualizováno Roky 1966 a 1967 byly pro české letectví katastrofální. Odehrály se během nich nejhorší české a…

Objev, který vědcům a historikům vyrazil dech. Před 33 lety omylem našli…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno 1. září uplyne přesně 33 let ode dne, kdy byl nalezen potopený vrak nejznámější lodi na světě.…

Tajná operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

17.08.2018 17:58 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

Globální písečná bouře na Marsu polevuje. Zavolá vozítko Opportunity domů?

17.08.2018 13:35 Mys Canaveral - Prachová bouře na Marsu, která na počátku června zachvátila celou rudou planetu, se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama