Věznice zamrzlá v ledu? Do téhle se lidé těší, ven se ale nikdy nedostanou

Nuuk - Zařízení Ny Anstalt kousek od centra hlavního grónského města má překrásný panoramatický výhled na hory, slušně vybavené pokoje, tělocvičnu, bazén, Jednoduše byste si jej spletli s luxusním hotelovým rezortem. Byli byste však daleko od pravdy. Ny Anstalt je totiž věznice pro nejtěžší grónské zločince.

Přidejte svůj názor

grónsko

Až se Ny Anstalt v roce 2019 otevře, informuje CNN, bude nejmodernější vězeňským zařízením nového typu. Ty jsou odborníky označovány za „humánní vězení“. Jejich filozofií je, vytvořit pro trestance, které by v maximální míře simulovalo normální prostředí a trestance připravovalo k normálnímu životu.

Grónsko je přeci jen specifický případ. Země, která má 55 000 obyvatel má v šesti vězeních celkem 154 vězňů.  Ti mohou chodit ven. Mohou do práce, studovat nebo dokonce na lov. Jedinou podmínkou je, že se večer vrátí. Kriminalita je nízká. V roce 2015 byly na ostrově tři vraždy. Situace s vězni byla v Grónsku poněkud jiná v 50 a 60. letech. Do země byli posíláni nejnebezpečnější dánští vězni. Situace se však změnila i v Dánsku a trend „humánních věznic“ převládl i zde.

Koncept „humánní věznice“ na ostrov přivezli právě Dánové. Specialistou je firma Friis & Moltke, která za designy věznic získala několik cen. Podle filozofie firmy má být vězení jako „malá vesnička, ve které člověk rád žije a pracuje“.  Na 8000 metrech čtverečních bude celkem 76 cel. Pouze 40 půjde zavřít. Zbylých 36 bude pro lehčí případy a nebudou mít na dveřích zámky. Vězni budou mít k dispozici knihovnu, malou nemocnici, různá sportovní zařízení, studovnu a dílny.

zdroj: YouTube

Cely budou mít pouhých 12 metrů čtverečních, ale budou mít panoramatické okno s výhledem na hory, „Nebudete sice moci odejít, protože celý komplex bude obehnán zdí,“ tvrdí hlavní architekt Thomas Ruus Christensen, „ale ten úchvatný pohled osvobodí vaší mysl. A to je důležité!“ Věznice je koncipovaná na tři prostupné pavilóny, které jsou navrhnuty tak, aby strážím dovolily lépe sledovat vězně a zabránily propuknutí násilí mezi vězni. Strážní nebudou mít zbraně, aby mezi nimi a vězni mohla vzniknout větší důvěra.

Funguje však takový přístup? Čísla mluví jasně. V zemích kde praktikují „humánní vězeňství“ je daleko nižší počet vězňů. V Norsku je 3933 vězňů, v Dánsku 3148 a ve Švédsku 5670. A u nás? Podle zprávy vězeňské služby k 23. 4. bylo u nás 22 072 vězňů. V zemích s humánním vězeňstvím je recidiva 30%. U nás 70%.  Tajemství je také prý ve velikosti nápravných zařízení. Zatímco největší věznice Švédska Kumia má 420 míst, české Bory najdou místo pro 1380 trestanců. Největší věznice na světě je pak věznice v Cook County v USA. V té si svůj trest odpykává 7500 trestanců. Hlavní rozdíl je však v nákladech na trestance. Zatímco daňový poplatník v ČR dá na jednoho vězně 329 000 Kč, jeden vězeň v Dánsku nebo Švédsku vyjde na 123 000 ovšem eur tedy 3 134 850 Kč

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští kosmonauti vystoupili z ISS, pátrají po mimozemských bakteriích

15.08.2018 19:46 Oběžná dráha - Ruští kosmonauti Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev dnes vyšli z Mezinárodní vesmírné…

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Děsivé tajemství ukryté pod hladinou moře? Podivné události na ponorce…

13.08.2018 16:52 Aktualizováno Ponorky patří k nejvíce fascinujícím lidským technickým výtvorům. Jejich ztráta vždy vyvolá mezi…

VIDEO: Unikátní mise začíná, sonda letí ke Slunci. Obal ji chrání před…

12.08.2018 11:50 Aktualizováno Mys Canaveral - Z floridského mysu Canaveral dnes úspěšně odstartovala raketa se sondou Parker…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama