Enormní hrozba pro Rusko a Čínu? Tato americká loď může ovládnout moře

Washington - Americké raketové torpédoborce třídy Zumwalt by měly do budoucna patřit k nejpokročilejším lodím, které budou brázdit vody světových oceánů. Americké námořnictvo má k dispozici zatím pouze jediný exemplář s názvem USS Zumwalt, v blízké budoucnosti se ale počítá s nasazením lodí USS Michael Monsoor a USS Lyndon B. Johnson. Ty jsou momentálně ve výstavbě.

Přidejte svůj názor 95 komentářů

USS Zumwalt (DDG-1000)

Třída Zumwalt byla primárně navrhována pro útoky na pozemní cíle, pro podporu obojživelných námořních invazí a pro operace poblíž pevniny. Námořnictvo ale teď pracuje na změnách, které by těmto torpédoborcům přidaly na multifunkčnosti. Zumwalt by tak mohl velmi efektivně operovat i na otevřeném moři a mohl by se stát postrachem i pro nepřátelské lodě.

Lodě jsou navíc vybaveny stealth technologií, jež je činí velmi obtížně detekovatelné nepřátelskými radary. Bezpečnostní analytici ze serveru The Atlantic tak například tvrdí, že 3 lodě třídy Zumwalt dokáží velmi značně ovlivnit poměr sil na světových mořích. Díky své stealth technologii budou takové lodě vhodné například i k ochraně svazů letadlových lodí, jelikož mohou efektivně odhalovat nepřátelské ponorky nebo hladinová plavidla.

Zumwalt totiž disponuje pokročilými radary a jeho palubní zbraně mají velmi dlouhý dostřel. Torpédoborce této třídy by tak mohly, skryty za příkrovem "neviditelnosti", ničit nepřátelské cíle ze vzdálenosti, na níž nemohou být detekovány a nepřítel by tak proti nim nemohl efektivně zasáhnout.

Američtí námořníci si třídu Zumwalt velmi pochvalují. Ukazuje se, že kombinace stealth technologií, výkoných radarů a zbraní s dalekým dostřelem je vynikající volbou. Podle představitelů U.S. Navy by lodě této třídy měly sloužit jako inspirace pro další vývoj a měly by určovat směr, jakým se námořnictvo hodlá v blízké budoucnosti vydat. 

Vstupte do diskuze (95)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští kosmonauti vystoupili z ISS, pátrají po mimozemských bakteriích

15.08.2018 19:46 Oběžná dráha - Ruští kosmonauti Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev dnes vyšli z Mezinárodní vesmírné…

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Děsivé tajemství ukryté pod hladinou moře? Podivné události na ponorce…

13.08.2018 16:52 Aktualizováno Ponorky patří k nejvíce fascinujícím lidským technickým výtvorům. Jejich ztráta vždy vyvolá mezi…

VIDEO: Unikátní mise začíná, sonda letí ke Slunci. Obal ji chrání před…

12.08.2018 11:50 Aktualizováno Mys Canaveral - Z floridského mysu Canaveral dnes úspěšně odstartovala raketa se sondou Parker…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama