NASA se vrací stovky let zpátky. Testuje sextant jako navigaci ve vesmíru

Washington - Starým dobrým sextantům možná neodzvonilo, jak by se moderní technikou zhýčkaným současníkům mohlo zdát. Americká vesmírná agentura NASA totiž testuje, zda by tyto přístroje používané v minulosti námořníky k určení zeměpisné polohy při navigaci, nemohly využít vesmírné výpravy jako záložní navigaci v případě přerušeného spojení se Zemí. I s takovým zařízením se v pondělí vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nákladní loď Cygnus společnosti Orbital ATK, sdělila NASA.

Přidejte svůj názor

Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA)

Nosná raketa Antares, patřící rovněž soukromé firmě Orbital ATK, měla s kosmickým kamionem vzlétnout z kosmodromu na ostrově Wallops ve Virginii původně v neděli hodinu před polednem SELČ. Společnost se ale rozhodla start přeložit na pondělní dopoledne kvůli počasí a dodatečnému prověření systémů.

Cygnus na orbitální komplex dopraví vědecká zařízení, zásoby pro posádku a další materiál o celkové hmotnosti 3,4 tuny.

Kromě sextantu bude mít na palubě například zařízení CAL (Cold Atom Lab), schopné podle NASA vytvořit teplotu desetimiliardkrát chladnější, než jaká existuje ve vesmírném vakuu. V takto utvořeném prostředí pak pomocí laseru a magnetického pole dokáže téměř znehybnit atomy a zachovat je v takovém stavu déle, než je to možné na Zemi. Výsledky tohoto výzkumu mohou pomoci k vylepšení řady technologií, včetně senzorů, kvantových počítačů a atomových hodin využívaných k vesmírné navigaci.

Témata: NASA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Azorian: Operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

16.08.2018 22:48 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

Ruští kosmonauti vystoupili z ISS, pátrají po mimozemských bakteriích

15.08.2018 19:46 Oběžná dráha - Ruští kosmonauti Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev dnes vyšli z Mezinárodní vesmírné…

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Děsivé tajemství ukryté pod hladinou moře? Podivné události na ponorce…

13.08.2018 16:52 Aktualizováno Ponorky patří k nejvíce fascinujícím lidským technickým výtvorům. Jejich ztráta vždy vyvolá mezi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama