Atentát: Parašutistům pomohl Heydrichův člověk. Co prozradil?

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha patří k nejvýznamnějším činům druhoválečného odboje napříč celým světem. Akce dvou mladých československých rotmistrů, kteří v kobyliské zatáčce sprovodili za světa "kata českého národa" ukázala, že odpor má smysl.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Reinhard Heydrich

Heydrich nebyl jen obyčejným nacistickým politikem. Jednalo se o jednoho z autorů tzv. konečného řešení židovské otázky a jako takový patřil k hlavním autorům holokaustu a dalších represivních opatření. Na jeho rukou byla krev desetitisíců.

Na sklonku září 1941 se stal faktickým Hitlerovým místodržícím v Čechách, když nahradil údajně slabého a k Čechům příliš vstřícného Konstantina von Neuratha. Heydrich okamžitě spustil popravy a nechal zavraždit na 5000 vězňů. Domácí i zahraniční odboj si ihned uvědomoval, že musí podniknout rozhodnou akci.

Ta byla nakonec vymyšlena československým exilem v Londýně. Plán zněl jasně – vysadit do protektorátu skvěle vycvičené parašutisty, kteří s pomocí domácího odboje sprovodí nacistického tyrana za světa. Češi tak celému světu ukáží, že za svoji svobodu dokáží bojovat a třeba i přimějí spojence, kteří kdysi podepsali ostudnou Mnichovskou dohodu, aby svoji chybu odvolali.

Dva dny před koncem roku 1941 seskočili parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík na území protektorátu. Vybaveni penězi a falešnými doklady s cílem zabít jednoho z nejvýše postavených nacistických pohlavárů. Ihned proto navázali spolupráci s domácím odbojem.

Ochotné rodiny se jich ihned ujaly a parašutisté se ponořili do anonymní ilegality okupované země. Často měnili svá působiště, mimo Prahy se objevili například také v Plzni. Do pomoci československým výsadkářům se zapojilo mnoho rodin, které společně vytvořily pro Gabčíka s Kubišem ale i další parašutisty záchrannou síť a s nasazením vlastního života se o ně postaraly.

Odbojáři také získali důležitého spolupracovníka. Jistý František Šafařík pracoval na Pražském Hradě a denně vídal Heydricha přijíždět a zase odjíždět na své sídlo do Panenských Břežan. Šafařík poskytl českým parašutistům (přes prostředníky v podobě dvou žen) časový rozvrh Heydrichových cest a další důležité informace. Bylo rozhodnuto – Heydrich bude zabit cestou na Hrad.

Jako místo činu byla vybrána ostrá zatáčka mezi ulicemi V Holešovičkách a Kirchmayerova. Gabčík s Kubišem si spočítali, že auto s Heydrichem zde bude muset zpomalit a oni tak budou mít čas a možnost atentát provést.

Ráno 27. května 1942 si parašutisté na Heydricha v zatáčce počkali. Jeho vůz se sice objevil až po půl jedenácté, vše ostatní ale vycházelo jak mělo. Protektor jel v otevřeném voze, bez doprovodu, jen s řidičem. Gabčík chvatně pod kabátem montoval rozkládací samopal stengun, Kubiš si připravil improvizovanou bombu.

Gabčíkův samopal nicméně selhal. Heydrichův řidič Klein ale proti všem předpisům s autem zpomalil, místo aby z místa rychle zmizel. Toho využil Jan Kubiš a na Heydrichův vůz vrhl bombu. Netrefil se sice dokonale, přesto ale bomba explodovala, poškodila vůz a zranila protektora na boku a na zádech.

Parašutisté i po činu našli opět ukrýt v českých rodinách. Nacisté po nich pátrali marně, za informace vedoucí k dopadení slibovali dokonce 10 miliónů korun. Nakonec je ale pod nátlakem udal další parašutista, jehož jméno je dnes v české společnosti synonymem pro zradu – Karel Čurda. Heydrich mezitím svým zraněním podlehl, v nemocnici Na Bulovce se mu osudnou stala infekce v dutině břišní, která se mu do těla dostala v důsledku poranění při atentátu.

Na základě Čurdova udání byli parašutisté Němci vypátráni 18. června 1942 v pravoslavném kostele svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Němci kostel oblehli a 8 hodin o něj s hrstkou československých parašutistů bojovali. Žádný z parašutistů se ale z kostela nedokázal dostat živý.   

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští kosmonauti vystoupili z ISS, pátrají po mimozemských bakteriích

15.08.2018 19:46 Oběžná dráha - Ruští kosmonauti Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev dnes vyšli z Mezinárodní vesmírné…

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Děsivé tajemství ukryté pod hladinou moře? Podivné události na ponorce…

13.08.2018 16:52 Aktualizováno Ponorky patří k nejvíce fascinujícím lidským technickým výtvorům. Jejich ztráta vždy vyvolá mezi…

VIDEO: Unikátní mise začíná, sonda letí ke Slunci. Obal ji chrání před…

12.08.2018 11:50 Aktualizováno Mys Canaveral - Z floridského mysu Canaveral dnes úspěšně odstartovala raketa se sondou Parker…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama