Minisatelity mířící k Marsu mají další primát, provedly riskantní manévr

Mys Canaveral - Projekt InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) je vůbec první misí, která bude studovat hlubiny Marsu. A NASA prozatím hlásí velké úspěchy. První dva miniaturní meziplanetární satelity zažehly své vlastní motory.

Přidejte svůj názor

Mars alias

Miniaturní satelity se označují jako CubeSat. Dva takové aparáty - Mars Cube One (MarCO) - vynesla 5. května do vesmíru na cestu k rudé planetě raketa Atlas V spolu se sondou Insight.

zdroj: YouTube

MarCO-A a MarCO-B se posléze odpojily a letí za sondou. Během předchozího týdne dostaly povel k úpravě letové dráhy, a proto zažehly své vlastní pohony. Obě družice provedly manévr úspěšně, i když MarCO-B při tom měl určité potíže. 

Během letu k Marsu bude potřeba učinit ještě několik korektur trajektorie. Úpravu letové dráhy před minisatelity provedl už 22. května také InsSight.

Cílem obou MarCO není shromažďovat vědecká data, hlavním úkolem má být sledovat InSight na cestě k Marsu a poslat na Zemi údaje o průběhu sestupu sondy atmosférou rudé planety a o jejím pokusu o přistání, což je naplánováno na listopad.

"Naším nejširším cílem je poprvé ukázat, jak lze nízkonákladové miniaturní satelity využít v hlubokém vesmíru," poznamenal John Baker, ředitel programu malých planetárních satelitů Laboratoře tryskových pohonů (JPL) NASA v Pasadeně. "S oběma aparáty MarCO na cestě k Marsu jsme se už dostali dál, než byl před nimi jakýkoli jiný CubeSat," dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak ukrást americkou raketu? Sovětům se to podařilo hned dvakrát

13.08.2018 22:00 Aktualizováno Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Děsivé tajemství ukryté pod hladinou moře? Podivné události na ponorce…

13.08.2018 16:52 Aktualizováno Ponorky patří k nejvíce fascinujícím lidským technickým výtvorům. Jejich ztráta vždy vyvolá mezi…

VIDEO: Unikátní mise začíná, sonda letí ke Slunci. Obal ji chrání před…

12.08.2018 11:50 Aktualizováno Mys Canaveral - Z floridského mysu Canaveral dnes úspěšně odstartovala raketa se sondou Parker…

Nebezpečnější než nepřítel? Těchto šest zbraní patří mezi noční můry…

12.08.2018 02:38 Aktualizováno Jsou zbraně, které se zapsaly do historie svojí výjimečnou spolehlivostí, technickou pokročilostí a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama