Jedna z nejsilnějších zbraní světa vyrazí do boje ještě letos. Hravě smete i ruskou Armatu

Teherán - O íránském tanku Karrar toho zatím moc slyšet nebylo. Útržky, které se objevují v tamních médiích i jinde po internetu, naznačují, že má jít o jednu z nejlepších zbraní současnosti. A stále více se ukazuje, že to s ní Írán myslí vážně. Stanovil dokonce datum, do kdy obdrží první kusy tanku íránské pozemní síly.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Nový íránský tank Karrar

Tank Karrar je jednou z nejnovějších a nejmocnějších zbraní světa. Tvrdí to o něm íránská armáda, která v březnu letošního roku spustila jeho sériovou výrobu. Podle tamního ministra obrany Hosejna Dehkana je tank dokonce silnější, než některé ruské zbraně.

Podle agentury MNA je tank vybaven elektronickým systémem kontroly palby, laserovým zaměřovačem, balistickým počítačem a pokrokovým navigačním zařízením. Stroj je tak na příklad schopen střílet na pohybující se cíle za tmy.

Tank má k dispozici také automatický systém kulometné palby a je neprodyšně uzavřený, což z něj činí obojživelné vozidlo. Dokáže se dostat přes hladinu řeky, ale umí se také pohybovat i pod hladinou, tudíž pro něj není ani rozvodněný terén překážkou.

"Karrar je v některých aspektech ještě dokonalejší než ruský T-90MS," dodal íránský ministr obrany s tím, že sériová výroba tanku bude probíhat v provincii Lorestan na západě země. 

Ruské tanky T-90 přitom patří neodmyslitelně k historii tamního armádního pokroku a naposledy je východní velmoc nasadila při bojích v Sýrii. Typ T-90MS, na který odkazuje Dehkana, je modernizovaná exportní verze tanku poháněná výkonným motorem a vybavena optikou Sosna-U, navigačním systémem GLONASS a reaktivním pancéřováním.

Íránský Karrar může ale směle konkurovat i jednomu z nejmodernějších tanků světa, ruské T-14 Armatě. Ten se vyznačuje zejména netradičním umístěním posádky, která se nenachází v tzv. věži stroje, nýbrž ve zvláštní kapsli položené níže a sestává jen ze dvou až tří členů posádky. Zničit tuto kapsli se zdá být skoro nemožné. Ruský tank je lehčí a rychlejší než západní analogie.

I přes ukázku nového íránského tanku je Armata podle řady zahraničních expertů stále nejlepším tankem na světě. Odpovídá mu nejen vybavení a pancíř, ale i výše zmíněný fakt, že posádka je vůbec poprvé umístěna do izolované pancéřové kapsle a zvyšuje se její naděje na přežití i v případě přímého zásahu tanku.

Jak přesně bude Armatě moci Karrar konkurovat se však dozvíme již brzy. Íránský brigádní generál Kiomars Heidari pro Tasnim News Agency uvedl, že první tanky budou do výzbroje pozemních jednotek zařazeny ještě letos. "Karrar je velmi dobrý tank. Je variabilní a už jsme ho otestovali během válečných her," pochvaluje si novinku íránské armády generál.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhorší letecké katastrofy v Česku? Stovky lidí umíraly ze záhadných…

19.08.2018 14:59 Aktualizováno Roky 1966 a 1967 byly pro české letectví katastrofální. Odehrály se během nich nejhorší české a…

Objev, který vědcům a historikům vyrazil dech. Před 33 lety omylem našli…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno 1. září uplyne přesně 33 let ode dne, kdy byl nalezen potopený vrak nejznámější lodi na světě.…

Tajná operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

17.08.2018 17:58 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

Globální písečná bouře na Marsu polevuje. Zavolá vozítko Opportunity domů?

17.08.2018 13:35 Mys Canaveral - Prachová bouře na Marsu, která na počátku června zachvátila celou rudou planetu, se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama