Co se stalo v protiatomovém krytu Templewo? Po letech vydal odpovědi

Na hranicích Polska a Německa se nachází na první pohled ničím výjimečný bývalý protiatomový kryt Templewo. Před desítkami let v něm sovětská armáda skladovala jaderné zbraně, po konci studené války byl ale vyklizen a začal chátrat. Dlouho do něj nikdo nevstoupil, až dosud, a to, co v něm vědci našli, překonalo všechny jejich představy. Objevili totiž mravenčí kolonii, která nemá královnu a není schopna se množit, přesto nikdy nevymře.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Bývalý sovětský bunkr Templewo ukrývá svým způsobem hrůzné tajemství.

Biolog Wojciech Czechowski se svým kolegou prohledávali opuštěné bývalé sovětské bunkry a zkoumali, jakým způsobem se do nich desítky let od posledního zásahu člověka vrací život. Většinu z nich obývají netopýři a hmyz, který si libuje v chladu a suchu. Jeden bunkr je ale překvapil.

Na povrchu ventilační šachty objevili mraveniště, které nebylo ničím výjimečné. Pozoruhodný byl pouze způsob, kterým mravenci dokázali svůj příbytek vystavět tak, aby se nezhroutil dolů do tmavé a ledové šachty několik metrů pod zemí. Mravenci pilně pracovali, budovali svou domovskou stavbu, přesto se ale odborníkům zdálo na celé věci něco podivného.

Mraveniště se totiž většinou hemží životem, v tomto jednom ale dělnice chyběly. Vědci se proto rozhodli, že tomu přijdou na kloub, a prozkoumají dno větrací šachty, kam už oficiálně neměli přístup. To, co na dně našli, ale předčilo veškerá jejich očekávání.

V mrazu a naprosté tmě se na dně šachty ukrývalo druhé mraveniště připomínající ty nejhorší Orwellovské vize. Kolonie umístěná přímo pod vrchním mraveništěm totiž byla tvořena mravenci, kteří sem doslova napadali. Zbudovali si zde vlastní domov, protože nemají šanci vrátit se nahoru zpět, do toho původního. Jenda věc jim ale chybí, a to ta nejdůležitější. Královna.

Ta je totiž v každé mravenčí kolonii jen jedna, v tomto případě ale pouze ve vrchním mraveništi. To spodní je tvořeno pouze odpadlíky, dělnicemi, které sem propadly, a založily vlastní mraveniště. Nikdy se nebudou moci rozmnožovat, přesto nikdy nevymřou. Vrchní mraveniště zajistí tomu spodnímu permanentní přísun nových sil. Stačí jen být trochu neopatrný.

Spodní mraveniště podle odborníků obývá zhruba milion jedinců a další miliony už zemřely, přesto je záhadou, jak se dokázali mravenci adaptovat na tak kruté podmínky. Většinou totiž vyhledávají teplé a vlhčí prostředí, v tomto případě ale zřejmě neměli na výběr. Buď se adaptují, nebo zemřou, a umírat se nechce nikomu, ani mravencům.

Odborníky nyní trápí dvě nevyřešené otázky. Co mravenci ve spodní části šachty ve skutečnosti jedí? Jsou prakticky odříznutí od světa, závislí na tom, co k nim propadne z vrchu, a kromě jiných jedinců toho moc není. Čím se tedy živí? Na to dodnes nepřišli.

Druhá otázka je spíše teoreticky, přesto se biologové zamýšlí nad tím, co by se stalo, kdyby se do spodního mraveniště propadla královna. Dokázala by společnost fungovat autonomně a množit se nezávisle na tom, co se děje několik metrů nad jejich hlavami? Ani to se jim dosud nepovedlo zjistit.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Co se děje s vaším tělem, pokud příliš dlouho zadržujete moč?

24.06.2018 13:20 Známe to asi všichni – občas cítíme, že bychom se chtěli vymočit, ale nejde to. Ať už proto, že…

Láska jako chemický proces. Co se děje, když se zamilujeme?

24.06.2018 06:20 Glasgow - Zamilovanost je jeden z nejkrásnějších pocitů na světě. Jen těžko ji ale můžeme vědomě…

Statisíce lidí v ohrožení? Nebezpečný vulkán téměř jistě vybuchne a bude…

23.06.2018 22:09 Aktualizováno Sopka ležící na Novém Zélandu téměř jistě vybuchne – a otázkou není „jestli“, ale „kdy“, varují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama