Spíte méně než šest hodin denně? Zaděláváte si na vážné problémy

O tom, že nedostatek spánku může na fyzickém i duševním stavu pacienta napáchat pořádnou škodu, toho bylo již řečeno a napsáno hodně. Problémem se 16 let ve svém výzkumu zabývali také američtí kardiologové, výsledky jejich studie jsou alarmující.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nedostatek spánku vás může zabít

Studie, jejíž výsledky byly zveřejněny na stránkách American Heart Association, ukázala, že dlouhodobý nedostatek spánku zvyšuje pravděpodobnost úmrtí v důsledku mozkové mrtvice u lidí, kteří trpí cukrovkou a onemocněními kardiovaskulárního systému. Nebezpečí hrozí třeba těm, kteří mají zvýšený krevní tlak nebo mají špatný metabolismu glukózy.

K takovým výsledkům lékaři došli po pozorování náhodně vybraných 1334 mužů a žen – průměrný věk byl 49 let a 42 procent tvořili muži.. Mezi nimi byla vyčleněna skupina, která zahrnovala lidi s rizikovými faktory – konkrétně jde o vysoké BMI, zvýšenou úroveň cholesterolu a vysoký krevní tlak – souhrnně jsou tyto faktory označovány jako metabolický syndrom. Průměrná doba sledování 16,6 let, 22 procent účastníků během ní zemřelo.  

Ve srovnání s lidmi bez rizikových faktorů, existuje u těch s metabolickým syndromem, kteří spí více než šest hodin, asi 1,49 krát větší pravděpodobnost, že zemřou na cévní mozkovou příhodu, zatímco u těch, kteří spali méně než šest hodin, to byla 2,1 krát větší pravděpodobnost, že zemřou na srdeční onemocnění nebo mrtvici.

Odborníci proto lidem, kteří mají některý z rizikových faktorů, doporučují alespoň šest hodin spánku denně. V opačném případě je podle odborníků pravděpodobnost úmrtí v důsledku mozkové mrtvice dvakrát vyšší než u zdravých lidí, kteří spí více než šest hodin denně.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci jsou na nohou. Objevili zvláštního tvora

25.06.2018 15:23 Peking - Archeologické pozůstatky vědci objevili v Číně. Objevené zvířecí kosti patří do biologické…

Nový šílený trend? Na sociálních sítích koluje neuvěřitelná rada, jak…

25.06.2018 14:18 Lidé jsou schopni sníst a vypít téměř cokoliv. Před nedávnem se po internetu šířila výzva „Tide Pod…

"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

25.06.2018 07:00 Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou…

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama