Jak přežít první hodiny po jaderném útoku? Je užitečné tohle vědět

Chrastění jadernými zbraněmi mezi USA a Severní Koreou vzbuzuje strach především u států, které leží v blízkosti Korejského poloostrova. Přestože Česká republika mezi ně nepatří, je dobré vědět, jak přežít první hodiny po jaderném útoku. Nikdy nevíte, kdy se vám podobné informace budou hodit – stejně jako třeba znalost první pomoci.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Víte, co vás může zachránit při jaderném výbuchu?

Čím více toho víte, tím lépe. Třeba se rozhodnete vydat do Japonska nebo Jižní Koreje. A v takovém případě se vám následující rady určitě budou hodit.

Velikost a tím o následky svržení atomové bomby se mohou lišit, samotný výbuch může zasáhnout oblasti i kilometry vzdálené. Pokud se ocitnete přímo v místě výbuchu, obáváme se, že vám nepomůže nic. Pokud ale budete o něco dále, naděje na záchranu existuje. Hlavní je dostat se co nejdále od místa exploze a schovat se před radioaktivitou.

Server Ready.gov, který nabízí rady, jak se chovat v případě různých katastrof, nabízí další důležité tipy. „Nedívejte se na jasné světlo z exploze. Nechte otevřená ústa, aby vám z tlaku nepraskly ušní bubínky. Držte se stranou od vysokých budov, které by mohly spadnout. Dívejte se na televizi nebo poslouchejte rádio kvůli oficiálním informacím. Dozvíte se například, kam jít a co můžete dělat. Dostanete také varování před budoucími hrozbami,“ radí experti.

Dobré je také dostat se do zastavěné oblasti. „Ukryjte se v podzemí, pokud je to možné. Pokud jste si na zahradě postavili podzemní bunkr, právě teď se vám bude hodit,“ radí server. „Pokud se nemůžete dostat do podzemí, jděte do nejbližší budovy – ideálně postavené z cihel nebo betonu. Tyto zdi mohou do značné míry zadržet radioaktivitu.“

„Pokuste se dostat tak hluboko pod zem, jak je to jen možné. Nebo se schovejte do středu vysoké budovy. Čím víc materiálu bude mezi vámi a venkovním prostorem, tím lépe. A nepokoušejte se tato místa opustit a hledat vaše blízké,“ poučují odborníci. Také je dobré udělat si pohodlí, je totiž pravděpodobné, že na tomto místě strávíte nejméně 24 hodin.

A co dělat, pokud jste venku a nemáte takové možnosti? Lehněte si na chraňte si hlavu, když nastane výbuch. Pak se pokuste přesunout a sundejte si svrchní vrstvy oblečení a najděte si útočiště. Pokud je to možné, nacpěte své oblečení do plastového sáčku.

„Pokud je to možné, osprchujte se. Ale dávejte si pozor, aby nedošlo k poškrábání pokožky. Vlasy si umyjte šamponem, ale nepoužívejte kondicionér, protože ten na sebe váže materiál a pak je těžké ho vymýt,“ dodávají vědci.

A my doufáme, že informace, které jste se teď dozvěděli, nebudete v praxi nikdy potřebovat. Ale jeden nikdy neví.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci jsou na nohou. Objevili zvláštního tvora

25.06.2018 15:23 Peking - Archeologické pozůstatky vědci objevili v Číně. Objevené zvířecí kosti patří do biologické…

Nový šílený trend? Na sociálních sítích koluje neuvěřitelná rada, jak…

25.06.2018 14:18 Lidé jsou schopni sníst a vypít téměř cokoliv. Před nedávnem se po internetu šířila výzva „Tide Pod…

"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

25.06.2018 07:00 Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou…

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama