Víte, v čem si hrají vaše děti? V domácnosti mohou žít opravdu nebezpečné organismy

Koberce jsou nezbytným doplňkem naší domácnosti, na podlahách je máme téměř všichni. Pobíhají po nich naši mazlíčci, hrají si na nich děti a naše bosé nohy po nich našlapou kilometry. To vše jim ale dává pořádně zabrat – což je často vidět na jejich vzhledu. A ještě horší je pak to, co na první pohled vidět není.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ve vašem koberci číhají ošklivé věci

Koberce pravidelně vysáváme, velká část z nás se je snaží čas od času vyčistit i jinými způsoby. Ale stačí to? Experti varují, že mohou poskytovat skvělé útočiště bakteriím nebo virům. Asi byste se divili, co mohou skrývat vlákna všeho koberce – zvláště, pokud je nenecháváte čistit nějakou odbornou firmou.

Podle serveru eHow.com se na vašich podlahách může skrývat třeba Norovirus, Salmonella nebo Campylobacter. Norovirus, také známý jako Norwalský virus, může způsobit střevní chřipku a další zažívací problémy. Je schopen přežít na vláknech koberce po dobu čtyř až šesti týdnů a může se vznést do vzduchu pokaždé, když někdo projde po koberci. 

O salmonelle většina z nás slyšela, máme tendenci ji považovat za nemoc z potravin. Salmonella je patogen, který může způsobit průjem, horečku a křeče v břiše, a je zvlášť nebezpečný pro malé děti a starší dospělé. Salmonellu si můžete domů - a na koberce - přinést i na podrážkách bot. Jedna studie ukázala, že 15 z 55 (27,2%) sáčků z vysavačů používaných v domácnosti obsahovalo virus Salmonella enterica.

Bakterie Campylobacter se vyskytuje nejčastěji v zimním období a daří se jí spíše na vlhkých kobercích. Může způsobit onemocnění zvané kampylobakterióza, které je zvláště nebezpečné pro lidi s oslabeným imunitním systémem. Bakterii se daří ve vlhkém prostředí, což znamená, že ve velkém ohrožení jsou podlahy a koberce, které byly vyčištěny po povodních nebo nehodách s vodou.

Dětem škodí i přehnaná hygiena

Představte si, že si na takovéto živné půdě pro baterie hrají malé děti. Docela děsivé, že? Jakkoliv nebezpečně to může znít, vědci na druhé straně varují i před přehnanou čistotou. Doktor Brett Finlay z British Columbia University varoval, že posedlost hygienou může způsobit, že se z některých prospěšných bakterií v našich střevech stane „ohrožený druh“.

Kanadští vědci tvrdí, že přítomnost čtyř konkrétních druhů bakterií ve střevech kojenců starých méně než 100 dní, zabraňuje vzniku astmatu v pozdějším životě. Stejné testy proto provedli i v dalších zemích a ty jim jejich závěry potvrdily. Zároveň ale vědci určili rizikové faktor vedoucí k astmatu. Těmi podle nich jsou určitý typ kvasinek ve střevech a přístup k dodávkám čisté vody. „„Je ironií, že děti s čistou vodou měly vyšší riziko vzniku astmatu,“ říká Finlay.

„Myslím, že to dává smysl, ale musím přiznat, že jsme byli překvapeni. Člověk by myslel, že čistá voda je dobrá pro celý svět,“ uvádí. Právě tato hygienická hypotéza je jeden z důvodů, jak je možné vysvětlit vznik astmatu a alergií v rozvinutém světě. I proto lékař lidi burcuje, aby odhodili své antibakteriální ubrousky.

„Řekl bych, že trpíme kocovinou z hygieny. Až moc jsme vyčistili svět. Možná, že jsou tyto mikroby skutečně ohrožený druh - vaše vnoučata budou mít jiné mikroby než vy. Netvrdím, že byste měli dát do biobanky své výkaly a pak je dát vašim vnoučatům. Ale mám strach, že vše až moc čistíme a myslím, že bychom měli polevit,“ dodal s tím, že některé mikroby jsou opravdu špatné a že je tato problematika velmi složitá.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci našli dalších 12 měsíců Jupitera. Hlavu jim zamotal ten nejmenší

17.07.2018 21:09 Tampa - Ve Sluneční soustavě je stále co objevovat. Američtí vědci našli dalších 12 měsíců planety…

Nejhrozivější dinosaurus v historii: Stroj na zabíjení strčil do kapsy i…

17.07.2018 12:14 Aktualizováno Říká se, že největším a nejstrašnějším tvorem, který kdy chodil po Zemi, byl Tyrannosaurus Rex. K…

Záhada turínského plátna? Polovina stop krve je podvrh, ukázala nová…

16.07.2018 16:47 Turín - Nová forenzní analýza ukázala, že nejméně polovina stop krve na turínském plátně, které dle…

Klimatizace začnou zabíjet ve velkém. Lidstvo bojuje s vedrem tou nejhorší…

16.07.2018 12:42 Klimatizace jsou pro mnoho lidí nepostradatelným pomocníkem pro přežití léta. Zatímco v Česku není…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama