Od Antarktidy se brzy odlomí obří ledovec. Hladina moře dramaticky stoupne. Co skutečně hrozí?

Londýn - Masivní trhlina v antarktickém ledovém poli se v posledních šesti dnech zvýšila o 17 metrů. Podle serveru USA Today půjde o jeden z největších ledovců na světě, které se kdy odtrhly od velkého celku. Vědci varují, že úplné odtržení tohoto kusu může způsobit velké problémy.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Od Antarktidy se již brzy odlomí obří ledovec. Hladina moře dramaticky naroste

Po letech napětí a nervózního pozorování ze strany vědců to vypadá, že se trhlina v ledu šelfu Larsen C výrazně zvětšila a že se tento obří kus ledu za pouhých několik měsíců definitivně oddělí. Jakmile se tato ledová prasklina dostane až na antarktický okraj, utrhne se část ledu větší než americký Rhode Island.

Adrian Luckman z britského Projektu MIDAS, který se zaměřuje na Antarktidu, uvedl, že jde o největší změnu od ledna. Celý proces oddělení, který vědci v hantýrce nazývají „otelení“, je podle něj „velmi blízko". Jakmile se ledovec rozpadne, „zásadně změní krajinu Antarktického poloostrova," řekl podle serveru USA Today. „Když se to nestane v průběhu několika málo měsíců, budu se velmi divit,“ přiznává vědec.

Projekt MIDAS získal nová data ze satelitů ESA Sentinel-1, která ukazují, že prasklina na Larsen C se zvětšila o dalších 17 kilometrů – a to pouze v období mezi 25. květnem a 31. květnem 2017. To znamená, že prasklina se nachází pouhých 13 kilometrů od okraje ledovce, uvádí server IFL Science. Když tato trhlina dosáhne okraje, vznikne ledovec o velikosti 5,000 čtverečních kilometrů, což znamená, že půjde o jeden z největších zaznamenaných ledovců vůbec. 

Šelfový ledovec je zvláštním typem přírodního tělesa tvořeného ledem, které pokrývá moře v souvislé vrstvě při pobřeží pevnin a ostrovů v polárních oblastech. Vždy bývá určitou částí spojen s blízkým pobřežím nebo pevninským ledovcem. Mocnost ledovce se může pohybovat v rozmezí od jednotek do stovek metrů. Na hladině plave v důsledku nižší hustoty ledu ve srovnání s hustotou mořské vody. Díky tomuto faktu je vždy přibližně 90 procent ledovce pod hladinou a 10 procent nad úrovní hladiny moře

Vzhledem k tomu, že led už teď plave, nově vytvořený ledovec sám o sobě nepřispěje k nárůstu hladině moře, uvádí USA Today. Přesto je studium šelfových ledovců důležité, protože „zadržují“ jiné ledovce, řekl Luckman. „Když zmizí, led může proudit rychleji ze země do oceánu a přispěje tak k rychlejšímu nárůstu hladiny moře,“ uvádí server. Vzhledem k tomu, že šelf v tuto chvíli zadržuje velké množství ledovcové vody, odhaduje se, že jeho zmizení způsobí globální zvýšení vodní hladiny o 10 cm, píše server IFL Science.

Projekt MIDAS uvedl, že neexistují žádné důkazy, které by umožnily spojit růst této praskliny a případné otelení s klimatickými změnami. Je však všeobecně uznáváno, že oteplování oceánu a atmosférické teploty byly faktorem při dřívějších rozpadu ledových šelfů jinde na Antarktickém poloostrově.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nad Českem prosvištěl další bolid, úlomky mohly zůstat na Karlovarsku

20.06.2018 12:49 Karlovy Vary - Jasný bolid mohli Češi letos pozorovat už potřetí. Na obloze se naposledy objevil v…

Skutečná síla globálního oteplování? 30 let tříští svět na kusy

20.06.2018 10:37 Aktualizováno Washington - V roce 1988 americký vědec James Hansen jako jeden z prvních veřejně upozornil Kongres…

Evoluce žab? Jantar vydal miliony let staré tajemství

18.06.2018 08:30 Miami - Žáby žily už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se…

Ohnivý hřib a radiace. Jak se zachovat po jaderném útoku?

18.06.2018 07:25 Praha - Došlo k nejhoršímu. Na horizontu se bíle zablesklo a za chvíli vidíte jen pověstný atomový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama