Děsí vás tyto obrázky? Trypofobií trpí velká část lidí, často o tom vůbec neví

Pavouci, výšky, uzavřené prostory, velké davy lidí. Toho všeho se lidé bojí a všechno jsou to velmi známé fobie. Pro mnoho lidí je ale také děsivý až nechutný třeba pohled na díry. Trypofobie, jak se takovému strachu říká, může podle některých mít evoluční kořeny.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Strach z malých otvorů, malých geometrických útvarů nebo jednoduše strach z děr. Právě to je trypofobie

Trypofobie (někdy trypofóbie nebo trypophobia) je označována jako strach z malých otvorů, malých geometrických útvarů nebo jednoduše strach z děr. A i když ještě není uznanou fobií, je pravděpodobné, že se tak brzy stane.

Pravděpodobně jste si teď řekli, že se vás to netýká. Podívejte se ale na obrázky ve videu, nemáte z nich nepříjemný pocit?

Obrazy jako včelí plástve, plod lotosu indického, ale i bublinková čokoláda, nebo konce desítek trubek naskládaných na sebe vyvolávají v mnoha lidech neklid a nepříjemné emociální stavy. Takové zdánlivě neškodné předměty, mohou vyvolat řadu nepříjemných pocitů, jako je úzkost, svědění, husí kůže, ale i nevolnost, zrychlenou srdeční činnost, nebo problémy s dýcháním.

Fobie obecně u lidí často vznikají z nějakého podnětu. Jako příklad můžeme uvést kousnutí psem v dětství, které mohlo přerůst až do strachu ze psů. Některé fobie naopak vznikly z vrozených vývojových mechanismů – typicky je to strach z pavouků nebo hadů. Vůči těmto živočichům máme vrozený respekt, a ten může někdy přerůst až do fobie.

V případě trypofobie však neexistuje vrozené ohrožení a rovněž takový strach nevzniká nepříjemnou zkušeností. Jak ale informuje server Bussines Insider, podle vědců může jít o strach daný evolučním vývojem. S

tudie z roku 2013 předkládá hypotézu, že mozek lidem říká, že se dívají na jedovaté zvíře a že jde o znamení nebezpečí. Některá jedovatá zvířata,většinou plazi, mají podle vědců na sobě vzory velice podobné dírám, které vyvolávají tripofobie.

Bylo také zjištěno, že geometrické obrazce jsou pro mozek náročné na vizuální zpracování a vyžadují nadměrné okysličování mozku. Tělo ale chce s kyslíkem rozumně hospodařit, a tak raději mozek vysílá podněty, aby jedinec od takového obrazu odvrátil zrak.

Podle serveru touto nepříliš známou fobií trpí až 15 procent světové populace – 18 procent žen a 11 procent mužů. Mezi nejodpornější trypofobické obrazy patří záběry na různé plísně a zejména na kožní onemocnění a léze. Zde se ve velkém zapojuje i odpor a znechucení jako evoluční mechanismus, který nám radí zachránit se a ujít z takového prostředí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhada turínského plátna? Polovina stop krve je podvrh, ukázala nová…

16.07.2018 16:47 Turín - Nová forenzní analýza ukázala, že nejméně polovina stop krve na turínském plátně, které dle…

Klimatizace začnou zabíjet ve velkém. Lidstvo bojuje s vedrem tou nejhorší…

16.07.2018 12:42 Klimatizace jsou pro mnoho lidí nepostradatelným pomocníkem pro přežití léta. Zatímco v Česku není…

Nález nevyčíslitelné hodnoty? Archeologové vykopali nejstarší kopii…

16.07.2018 11:49 V sutinách starobylého řeckého chrámu archeologové objevili nejstarší fyzickou kopii jednoho z…

Co dělá s lidmi sledování televize? Na mozek má velmi vážný vliv, zjistili…

16.07.2018 11:48 Aktualizováno Málokdy se to stane při jiných činnostech než právě při sledování televize. Máte potřebu svému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama