Vědci chtějí přeprogramovat planetu, pomoci by mohl přímý zásah do atmosféry

Celá planeta se snaží držet globální oteplování na uzdě tím, že omezuje produkci tzv. skleníkových plynů. Někteří vědci navíc navrhují, že můžeme Zemi pomoci přímým zásahem do atmosféry.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Sucho

Technologie zásahů do klimatu se souhrnně nazývá geoinženýring. Potencionálně by to mohla být cesta k ochlazení planety. Metody však nejsou otestované a nesou mnoho potencionálních rizik. I proto jsou ve vědecké komunitě již mnoho let považovány za kontroverzní téma.

Mezinárodní tým vědců nedávno teoreticky testoval možnosti, jak bychom mohli fenomén globálního oteplování stabilizovat či zastavit. Výzkumníci počítali s "koktejlem" nástrojů, který by měl odrážet solární radiaci pryč od planety.

V novém modelu hrály roli sírany, které by měly být rozmístěny do atmosféry a tříštit sluneční paprsky. Zároveň pro probíhalo jakési ředění mraků, které paprsky odráží. „Tohle je první studie, která zkouší modelovat spojení dvou různých technik geoinženýrství,“ řekl jeden z členů týmu Ken Caldeira z Carnegie Institution. 

Simulace ukázaly, že spojené technologie by mohly snížit teploty na hodnoty z období před průmyslovou revolucí, aniž by se nějak výrazně zvýšil počet srážek. Má to ale háček - tým vědců počítal s tím, že by všechno vyšlo přesně tak, jak má. A to se nikdy nepovede.„Důkladné započítání všech proměnných a vyšetření všech potencionálních vedlejších účinků je mimo náš dosah,“ přiznává studie. 

Některé nápady jsou bláznivé

O geoinženýringu se v poslední době hovoří velmi často. Ulrike Niemeier z Institutu Maxe Plancka v Německu nedávno navrhoval, že pokud bychom chtěli skutečně drasticky obrátit vývoj klimatu, měli bychom uvažovat o napodobení erupce vulkánu.

Jiný návrh zase počítá s vypouštěním velkých množství slané vody nad pobřežím Pacifiku, což by mělo vyprodukovat obří bílé mraky, které by odrážely slunce. Podobných na první pohled bláznivých nápadů se objevuje čím dál tím víc. Je však třeba všechny prověřit - některý totiž může skrývat odpověď na jednu z nejpalčivějších otázek současnosti. Jak zachránit planetu. 

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Co se děje s vaším tělem, pokud příliš dlouho zadržujete moč?

24.06.2018 13:20 Známe to asi všichni – občas cítíme, že bychom se chtěli vymočit, ale nejde to. Ať už proto, že…

Láska jako chemický proces. Co se děje, když se zamilujeme?

24.06.2018 06:20 Glasgow - Zamilovanost je jeden z nejkrásnějších pocitů na světě. Jen těžko ji ale můžeme vědomě…

Statisíce lidí v ohrožení? Nebezpečný vulkán téměř jistě vybuchne a bude…

23.06.2018 22:09 Aktualizováno Sopka ležící na Novém Zélandu téměř jistě vybuchne – a otázkou není „jestli“, ale „kdy“, varují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama