Zásadní informace pro kolonizátory: Na Měsíci je více vody, než se předpokládalo

Podle nové analýzy dat ze satelitů je uvnitř Měsíce uzavřeno mnohem více vody, než se původně předpokládalo. Toto nové zjištění může vědcům pomoci zjistit, jak vlastně Měsíc vznikl a jaká je jeho struktura.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Země a Měsíc

Dlouhá léta si lidstvo myslelo, že Měsíc je zcela suchý a nelze na něm najít ani kapku vody. Jeho povrch je suchý a prašný, nemá atmosféru ani dostatek gravitace, aby se tam mohly udržet molekuly vody. Studie v posledních letech však ukázaly, že na Měsíci voda je.

V roce 2009 NASA naschvál narazila sondou LCROSS do jižního pólu Měsíce, díky čemuž objevila množství zmrzlé vody, která od srážky odlétala. Vědci předpokládali, že je voda miliony let stará a přežívá díky temným a chladným skulinám měsíčních pólů.

Ve skutečnosti tam ta voda vždy nebyla. Podle vědců tyto zásoby vznikly kvůli vnějším vlivům, jako je vítr, a chemickým reakcím. Podobná voda se ve skutečnosti v minimálních množstvích nachází na měsíčním povrchu.

V roce 2008 vědci znovu přezkoumali vzorky z různých Apollo misí, které přinesli astronauti, a našli stopy vody uzamčené v drobných skleněných korálcích. Tato voda musela být na Měsíci již od doby, kdy byl odtržen jako surová hmota od Země.

Podle Science Alert však vědci dlouho nemohli určit, jestli to znamená, že jsou pod měsíčním povrchem zásoby vody. „Otázkou je, jestli vzorky z misí reprezentují celý vnitřek Měsíce, nebo jestli se jedná o náhodné anomálie,“ prohlásil Ralp Milliken, který vedl nejnovější studii.

Vědci zkoumali měsíční mineralogické mapy, které pocházejí z indického satelitu Chandrayaan-1. Díky satelitním snímkům i výsledkům z rozborů vzorků byl Millikenův tým schopen najít lávové zásoby bohaté na vodu po celém Měsíci.

„Jsou rozptýlené po celé ploše, takže vzorky nejsou náhoda,“ vysvětlil Milliken. Protože některé zásoby zabírají tisíce čtverečních kilometrů, vědci došli k názoru, že je na Měsíci asi čtyřikrát více vody než bylo předpokládáno.

Zatím však není jasné, jestli voda na Měsíci pochází ze Země, nebo jestli ji tam nechaly komety při průletu kolem. I tak je to však informace, která lidstvo může posunout dopředu. A důležitá informace pro potencionální kolonizátory Měsíce.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhrozivější dinosaurus v historii: Stroj na zabíjení strčil do kapsy i…

17.07.2018 12:14 Aktualizováno Říká se, že největším a nejstrašnějším tvorem, který kdy chodil po Zemi, byl Tyrannosaurus Rex. K…

Záhada turínského plátna? Polovina stop krve je podvrh, ukázala nová…

16.07.2018 16:47 Turín - Nová forenzní analýza ukázala, že nejméně polovina stop krve na turínském plátně, které dle…

Klimatizace začnou zabíjet ve velkém. Lidstvo bojuje s vedrem tou nejhorší…

16.07.2018 12:42 Klimatizace jsou pro mnoho lidí nepostradatelným pomocníkem pro přežití léta. Zatímco v Česku není…

Nález nevyčíslitelné hodnoty? Archeologové vykopali nejstarší kopii…

16.07.2018 11:49 V sutinách starobylého řeckého chrámu archeologové objevili nejstarší fyzickou kopii jednoho z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama