Čísla, která překvapí: Víte, kolik je na Zemi států, lidí, jazyků nebo knih?

Ještě donedávna platilo, že na naší planetě žije šest miliard lidí. Toto číslo už dávno není aktuální a počet obyvatel Země se neustále zvyšuje. Stagnuje naopak počet států, který je několik let prakticky neměnný, i když místy sporný. Nalézt můžeme ale i řadu zajímavějších čísel.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační fotografie

Otázkou kolik je na Zemi čeho se zabývá řada analytiků, odborných webů nebo kalkulaček. Ze studií vědců vychází například projekt World of Meters, který se snaží shromažďovat aktuální čísla a statistiky i o takových počtech, nad kterými nás nikdy nenapadlo přemýšlet.

Jedním ze základních čísel je počet států, a hned tady lze narazit na problém. Existují například státy ve státech, státy, které nemají svrchovanost nebo státy, na něž panuje rozdělený názor a OSN je neuznává.

V základu máme 190 států, které podle OSN nejsou zpochybněny, a dalších 19, u nichž není oficiálně uznáno, že o samostatné státy opravdu jde. OSN uznává svrchovanost 206 států, některé analýzy ale uvádí, že je na Zemi států "jen" 195. Přesné číslo tedy záleží na tom, jak kdo z nás který stát uznává.

Pokud se budeme držet posledního zmíněného počtu, pak 54 zemí leží v Africe, 48 v Asii, 44 v Evropě, 33 v Latinské Americe a Karibiku, dalších 14 v Oceánii a 2 v Severní Americe. Co do lidnatosti je největším státem Čína, kterou obývá 1,3 miliard lidí. V těsném závěsu s jen o pár stovek tisíc menším počtem je Indie. Třetí jsou spojené státy, které mají o miliardu obyvatel méně než výše zmíněné země. Následuje Indonésie, Brazílie, Pákistán, Nigérie, Bangladéš, Rusko a první desítku uzavírá Mexiko.

Nejmenší počet lidí má Holy See of Rome spadající pod vatikánskou samosprávu, konkrétně více než 800 obyvatel. Druhým nejmenším státem je Tuvalu s necelými deseti tisíci obyvateli, poté Nauru, Palau, San Marino a Monaco.

Je nás stále víc a víc

U populace ještě chvíli zůstaneme. Celkový počet lidí žijících na Zemi totiž už dávno přesáhl šest miliard. V současné době žije na planetě více než 7,5 miliardy lidí a tento počet se každým dem zvyšuje. Jen dnes (čtvrtek dopoledne) se totiž narodilo přes 140 000 lidí, zatímco jich zemřelo pouze 60 tisíc. Podíváme-li se na statistiky za letošní rok, tak na 80 milionů narozených dětí připadá méně než 35 milionů úmrtí.

Neméně zajímavé jsou i výrobní statistiky. Zatímco letos sjelo na silnice přes 45 milionů nových aut, u kol je toto číslo dvojnásobné. Naopak počítačů bylo vyrobeno dokonce třikrát více, konkrétně více než 110 milionů. 

Mnohem menší číslo mapuje počet vydaných knih. Letos jde zatím o zhruba 1,5 milionu. Lidé se zkrátka více věnují moderním technologiím, o čemž svědčí to, že jen dnes se už k internetu připojily více než 3 miliardy lidí. A za počítačové hry už stihli za těch pár hodin utratit 80 milionů dolarů, poslat necelých 90 miliard e-mailů a napsat 246 milionů příspěvků na twitteru.

Umíráme na rakovinu i malárii

Jiná čísla jsou méně úsměvná. Ze statistik vyplývá, že více než 1,5 miliard lidí na Zemi trpí nadváhou a jen dnes zemřelo na nedostatek jídla přes 11 tisíc lidí. Více než půl miliard lidí nemá přístup k čisté vodě a půl milionu lidí letos umřelo na nemoci způsobené vodou špinavou či kontaminovanou, například na choleru.

Letos také zemřelo 4,5 milionu dětí mladších pěti let, necelý milion lidí na HIV/AIDS, pět milionů lidí zabila rakovina a dalších půl milionu malárie, jedna z nejhorších nemocí vůbec. Milion a půl mrtvých má na svědomí alkohol a dvojnásobný počet lidí zemřel na nemoci spojené s kouřením. 700 tisíc lidí spáchalo sebevraždu a o sto tisíc více zemřelo při dopravních nehodách. 

Poslední čísla jsou už pro silnější žaludky. Jen letos zemřelo při porodu na 200 tisíc matek a proběhlo zhruba 25 milionů potratů. Lidé dnes také stihli vykouřit neuvěřitelných 6 miliard cigaret a jen v letošním roce se v drogovém byznysu protočilo astronomických 234 miliard dolarů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci našli dalších 12 měsíců Jupitera. Hlavu jim zamotal ten nejmenší

17.07.2018 21:09 Tampa - Ve Sluneční soustavě je stále co objevovat. Američtí vědci našli dalších 12 měsíců planety…

Nejhrozivější dinosaurus v historii: Stroj na zabíjení strčil do kapsy i…

17.07.2018 12:14 Aktualizováno Říká se, že největším a nejstrašnějším tvorem, který kdy chodil po Zemi, byl Tyrannosaurus Rex. K…

Záhada turínského plátna? Polovina stop krve je podvrh, ukázala nová…

16.07.2018 16:47 Turín - Nová forenzní analýza ukázala, že nejméně polovina stop krve na turínském plátně, které dle…

Klimatizace začnou zabíjet ve velkém. Lidstvo bojuje s vedrem tou nejhorší…

16.07.2018 12:42 Klimatizace jsou pro mnoho lidí nepostradatelným pomocníkem pro přežití léta. Zatímco v Česku není…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama