Vlastní ruka vás škrtí, hlava "exploduje". 5 nejbizarnějších poruch mozku

Mozek dosud v mnohém zůstává neprobádaným orgánem a stejně tak poruchy, které v něm mohou nastat. Psychických onemocnění je celá řada, přičemž nad některými zůstává rozum stát. Představujeme vám pět nejpodivnějších. Jejich výskyt je sice raritní, o to víc ale neurology a psychiatry zajímají.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Syndrom chodící mrtvoly
Při tomto onemocnění, zvaném též Cotardův syndrom, se pacient domnívá, že se jeho tělo rozkládá, že nemá některý z orgánů (například mozek), že je mrtvý nebo že neexistuje. Z toho důvodu dojde nemocný k závěru, že nemusí jíst, pít, mluvit či udržovat hygienu. Často navštěvuje hřbitovy, kde je „nejblíž svému světu“.

Tato nemoc, která byla poprvé zevrubně popsána francouzským neurologem Julesem Cotardem v roce 1800, je důsledkem vážného poranění mozku či mentální retardace. Má patrně návaznost na depresi a schizofrenii. Choroba je zvládnutelná za pomocí léků a intenzivní psychoterapie.

Pica
Tato velmi neobvyklá porucha příjmu potravy se projevuje podivnými chutěmi na něco, co má nulovou výživovou hodnotu nebo vůbec není k jídlu – pacient pojídá například hlínu, uhlí, kameny, papír či barvu. Při této nemoci hrozí, že si člověk přivodí těžkou podvýživu, otravu nebo si poškodí orgány.

Není jasné, jak nemoc vzniká. Podle jedné z hypotéz je na vině nevyvážený jídelníček, při němž tělu chybí důležité minerály (často anémie z nedostatku železa). Tuto teorii podporuje fakt, že je „pica“ poměrně častá u těhotných žen či dětí z chudých regionů.

Syndrom cizího přízvuku
Tato nemoc je charakterizována náhlou změnou intonace a akcentu, jakoby pacient začal hovořit cizím jazykem. Syndrom se nejčastěji projeví do jednoho až dvou let po poranění mozku, může být také příznakem mrtvice či jejím důsledkem. Někteří neurologové ho spojují s depresí, úzkostí a emočním traumatem. Jak informuje server abcnews.go.com, od roku 1907 bylo evidováno na 100 pacientů.

Známý je případ Norky, která začala mluvit s německým přízvukem po té, co prodělala traumatický zážitek během nacistické okupace Norska. V roce 2015 se žena z Texasu probudila z narkózy po operaci čelisti a mluvila s britským přízvukem. V roce 2016 jistá Skotka začala po menším stomatologickém zákroku hovořit s německým akcentem. Podle lékařské literatury se podařilo vrátit řeč pacienta do normálu jen v několika málo případech.

Syndrom vetřelčí (anarchistické) ruky
Oběti této nemoci ztrácejí kontrolu nad jednou rukou, která sice vykonává cílenou činnost, vy ji však vlastní vůlí nedokážete zastavit. V mírněiší podobě se nemoc projevuje tak, že se ruka dotýká vašeho obličeje, trhá oblečení, uchopuje předměty nebo vám dává jídlo do pusy. Ve vážných případech ale pacienti musejí s rukou bojovat – některé se snažila dokonce ve spánku uškrtit.

Syndrom vetřelčí ruky | zdroj: YouTube

Podobně jako ve výše zmíněných případech i tento syndrom vzniká po úrazu mozku, příčinou bývá i epilepsie. Dobrou zprávou je, že je nemoc léčitelná. Choroba byla poprvé lékařky popsána v roce 1909 a od té doby je evidováno zhruba 50 případů.

Syndrom explodující hlavy
Při tomto onemocnění, které je řazeno mezi poruchy spánku (parasomnie), pacient opakovaně slyší silné exploze či hlasitý zvuk činelů, přičemž nesnesitelný rámus vychází jakoby přímo z jeho hlavy. „Výchuch“ nastává kolem doby, kdy upadáte do spánku, nebo přibližně 1-2 hodinu po usnutí.

Zvuk většinou není provázen fyzickou bolestí (byť někteří zažívají pocit, že jim někdo vrazil nůž do hlavy), ale pacienti při atace zažívají enormní nápor strachu a úzkosti. Mnozí si myslí, že se o ně právě pokouší mozková mrtvice, informuje sleepeducation.org. Přesná příčina syndromu není známa, ale je dáván do souvislosti se stresem a přepracováním. „Exploze“ většinou časem samy zmizí, aniž je nutná speciální léčba.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Yellowstonský supervulkán se probouzí? Na skalách se objevují obří pukliny…

19.07.2018 10:53 Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém…

Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

19.07.2018 10:06 New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se…

Tajemství potápěčů odhaleno: Jak dokáží vydržet bez kyslíku až 20 minut?

19.07.2018 09:43 Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a…

Máte rádi párky, slaninu a šunku? Raději je hned vyhoďte, mohou na vás mít…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Dopřáváte si rádi salámy, slaninu či párky? Podle vědců byste je raději měli ze svého jídelníčku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama