Největší dinosaurus na světě byl větší než panelák. Měřil skoro 40 metrů

Nový druh dinosaura byl objeven v roce 2014. Jméno však dostal až minulý týden. Patagotitan mayorum byl podle vědců největším dinosaurem na světeě. Jeho kostru našli v Argentině.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sauropod

Tento kolos je podle některých největším dinosaurem, který kdy chodil po povrchu Země. Se svou váhou 63 tun vážil víc než 10 dospělých afrických slonů dohromady.

Dinosaurus se poprvé v novinách objevil v roce 2014, kdy ho objevil farmář z Argentinské Patagonie. Našel jeho zkamenělou nohu. Vloni si Americké přírodovědecké muzeum v New Yorku mezi své vystavené kousky přidalo odlitek 37 metrů dlouhého dinosaura.

Tento dinosaurus byl dlouho bezejmenný, až minulou středu byl oficiálně pojmenován Patagotitan mayorum. Patagotitan v překladu znamená „obr z Patagonie“, zatímco „mayorum“ vzdává hold rodině, která dinosaura našla a sloužila jako ubytování pro paleontology, geology, studenty a dobrovolníky, kteří v oblasti vykopali tucty koster.

V průběhu několika let zde bylo objeveno okolo 150 koster patagotitana. Najít velké množství koster jednoho druhu není nijak neobvyklé, jak pro The Washington Post uvedl specialista José Luis Carballido. U tak velkého dinosaura to však rarita je.

Mnoho fosílií bylo skvěle zachováno, často téměř v jednom kuse. To je pro archeology rarita, kterou si náležitě užívali. Tyto objevy vědcům umožnily vědcům vytvořit nejkompletnější anatomickou rekonstrukci velkého býložravce v historii planety, komentovalo Egidio Feruglio Paleontology Museum v Argentině.

Patagotitan měl žít podle vědců v pozdní křídě a je považován za titanosaura, což je rozsáhlá skupina býložravců s dlouhým krkem i ocasem, kteří chodili po čtyřech nohou. Silně se lišili ve velikosti – někteří titanosauři byli velcí asi jako slon, jiní mnohem větší. Jednalo se o takzvané sauropody - dinosaury s dlouhým krkem.

Mezi titanosaury patřil také Argentinosaurus či Puertasaurus, všichni tři byli objeveni v Argentině. U těchto však našli jen omezené množství kostí, což jim umožňovalo jen odhady na konečnou velikost či váhu. Patagotitan byl však zachován téměř dokonale.

Ne všichni vědci však souhlasí s tím, že se jedná o největšího dinosaura na světě. Mathew Wedel, paleontolog Western University of Health Sciences v Kalifornii, pro Smithsonian Magazine uvedl, že Patagotitan nebyl větší než Argentinosaurus.

Podle něho byli spíše stejné velikostí. „Myslím si, že je přesnější říci, že Argentinosaurus, Puertasaurus a Patagotitan jsou si velikostně tak podobní, že není možné říct, který z nich byl největší,“ vysvětlil.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evoluce žab? Jantar vydal miliony let staré tajemství

18.06.2018 08:30 Miami - Žáby žily už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se…

Ohnivý hřib a radiace. Jak se zachovat po jaderném útoku?

18.06.2018 07:25 Praha - Došlo k nejhoršímu. Na horizontu se bíle zablesklo a za chvíli vidíte jen pověstný atomový…

Vyhýbejte se klimatizaci, radí vědci. Teď ale radikálně otočili

17.06.2018 20:40 Londýn - Řada lidí se bojí létat. Pokud musejí cestovat letadlem, pokouší se cestu přežít s pomocí…

Užíváte vitamínové doplňky? Vědci se na ně zaměřili a výsledek překvapil i…

17.06.2018 14:04 Vitamínové doplňky patří k nejpopulárnějším doplňkům stravy, ale nedávný výzkum vědců pod vedením…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama