Mluvit o sobě ve třetí osobě? Někdy to může být prospěšné

Říkáte si někdy o sobě něco jako "Tereza má vztek"? Že ne? Možná byste to měli zkusit. Podle vědců jde o novou metodu vyrovnávání se s emocemi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

OCD vás může dohnat k šílenství (FOTO: Asierromero)

Mluvit k sobě ve třetí osobě může pomoci člověku lépe ovládat své emoce, tvrdí nový výzkum. Výzkum je zaměřený na jednoduché a efektivní způsoby, jak ovládnout negativní následky stresu a dalších negativních emocí.

Podle studie mluvení o sobě ve třetí o sobě stojí stejné množství mentálního úsilí jako mluvit o sobě v první osobě, ovšem lépe udržuje emoce vyrovnané. Tým z Michigan State University tvrdí, že je to o perspektivě a vnímání sama sebe tak, jak by nás mohl vnímat nikdo jiný. Jinými slovy kousek ustoupit pomáhá vyhnout se extrémním změnám nálad.

Příkladem může být, že si nejste jistí, co vás rozčílilo. Jmenujete se Petr. Zeptáte se: „Proč je Petr naštvaný?“ místo „Proč jsem naštvaný?“

„Ve své podstatě si myslíme, že referování o sobě ve třetí o sobě vede člověka k tomu, aby o sobě mysleli podobně, jako myslí o ostatních. Důkazy o tomto vidíme v mozku,“ vysvětlil psycholog Jason Moser pro Washington Post. „To lidem pomáhá nabrat určitou vzdálenost od svých zkušeností, což může být užitečné pro regulaci emocí.“

Výzkumníci zkoušeli dva experimenty. V prvním ukázali 37 studentům neutrální a ošklivé obrázky. Pak je požádali, aby na ně v hlavě reagovali. Ve třetí i v první osobě, zatímco výzkumníci monitorovali jejich mozkovou činnost pomocí EEG. Záznamy EEG ukázaly, že se emocionální aktivita po ukázání nehezkých obrázků ustálila při užití třetí osoby.

Ve druhém experimentu 52 lidí vzpomínalo na bolestné zkušenosti. Znovu měli užívat první a třetí osobu. V tomto případě výzkumníci mozek sledovali pomocí mozkové rezonance. Třetí osoba pomohla k tomu, že část mozku spojená s bolestnými vzpomínkami byla méně aktivní.

Protože to není nijak více náročné, ovšem pomáhá to, mohl by tento objev lidem sloužit jako nový přístup k terapii. Je potřeba dalšího výzkumu, aby se ujasnila pevnost spojení mluvení ve třetí osobě a regulací emocí. Zatím to však vypadá dobře. Navíc to nevyžaduje žádné léky či vybavení.

Existuje také spojení mezi touto studií a studiemi, které poukazovaly na výhody samomluvy k motivaci. Tým také vidí souvislost s výzkumem zaměřeným na to, jak se užití jazyku projevuje na našich emocích.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evoluce žab? Jantar vydal miliony let staré tajemství

18.06.2018 08:30 Miami - Žáby žily už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se…

Ohnivý hřib a radiace. Jak se zachovat po jaderném útoku?

18.06.2018 07:25 Praha - Došlo k nejhoršímu. Na horizontu se bíle zablesklo a za chvíli vidíte jen pověstný atomový…

Vyhýbejte se klimatizaci, radí vědci. Teď ale radikálně otočili

17.06.2018 20:40 Londýn - Řada lidí se bojí létat. Pokud musejí cestovat letadlem, pokouší se cestu přežít s pomocí…

Užíváte vitamínové doplňky? Vědci se na ně zaměřili a výsledek překvapil i…

17.06.2018 14:04 Vitamínové doplňky patří k nejpopulárnějším doplňkům stravy, ale nedávný výzkum vědců pod vedením…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama