Co fanoušky tolik láká na seriálu Hra o trůny?

S oblíbeností seriálu Hra o trůny přišla i zvědavost. Co nás na tom vlastně tak baví? Je to násilí? Pletichy? Nadpřirozeno? Nová studie se to rozhodla zjistit.

Přidejte svůj názor

seriál Hra o trůny (HBO)

Co vám rozpálí tep, když koukáte na Hru o trůny? Překvapivě to nejsou násilné scény. Podle nové studie člověka nejvíc nadchne scéna s dramatickým napětím. Studie je založena na 300 uživatelích Apple Watch a jejich aplikace Cardiogram.

Uživatelé aplikace dostali možnost připojit se k novému experimentu „Co Hra o trůny dělá s vaším srdcem“. Z pěti scén, které v lidech rozbouřily krev, jsou čtyři plné dialogů, dramatu a napětí mezi postavami, místo soubojů mečů či dračích útoků na armádu.

Cardiogram sledoval spojitosti mezi srdečním tepem a Hrou o trůny několik let. V roce 2015 srdce nejvíce zrychlila ve chvíli, kdy se na obrazovky dostali Bílí chodci a jejich zombie následovníci. „Je to skoro jako Nielsonovo měření každou sekundu,“ uvedl vývojář Cardiogramu Brandon Ballinger pro Wall Street Journal v roce 2015.

V následné studii v roce 2017 Cardiogram sledoval srdeční tep během prvních čtyř epizod sedmé série, než zpracoval data. Ta ukázala, co diváky nejvíce nadchlo. Účastníci měli použít aplikaci, aby jim změřila tep každých pět vteřin. Začít s tím měli patnáct minut před sledováním epizody.

Pět nejvíce vzrušujících momentů prvních 4 epizod

(SPOILER ALERT – následující část vyzrazuje děj epizod)

Pátou nejvíc vzrušující scénou bylo, když Daenerys vyslýchala Varyse ohledně jeho předchozích činností ve službách jiných králů. Tento moment zvedl tep diváků průměrně na 76 tepů za minutu.

Čtvrté a třetí místo sdílejí dvě scény. V první z nich Euron Greyjoy dramaticky nabídl Cersei své loďstvo s tím, že si ji chce vzít za ženu. Během toho beze studu popichoval Jaimeho. To se stalo v epizodě číslo jedna. Druhou scénou byla prosba Davose a Jona o Daenerysinu pomoc ve třetí epizodě. Obě scény vytáhly frekvenci diváků na 83 tepů za minutu.

Na druhém místě se usadila úvodní scéna celé série, kdy se Arya Stark pomstí Walderu Freyovi a celé jeho rodině v přestrojení za patriarchu rodu Freyů. Tato scéna zrychlila tepovou frekvenci v průměru na 83,2 tepů za minutu.

Nejvíce vzrušující scénou však byla scéna akční. Na 91 tepů za minutu vytáhl frekvenci ser Jaime Lannister s kopím v ruce, když se v bláhovém pokusu rozhodl zabít Daenerys a zcela ignoroval draka, který mu stál v cestě. To se stalo na konci 4. epizody a zatím to bylo nejzajímavější scénou pro divácká srdce.

„Na vrcholu je jedna akční scéna,“ uznal Ballinger pro server Mashable. Ovšem scéna spoléhala na konflikty ustanovené před tím. „Scénu ještě naznačil Tyrionův vnitřní konflikt, když viděl rodinnou armádu v plamenech,“ dodal.

Své místo mezi nejzajímavějšími scénami si nenašla armáda Neposkrvněných, když obsadila Casterly Rock, ani Euron Greyjoy, když přepadl loďstvo svého synovce a neteře. Ani žádná další akční scéna se ke slovu nedostala. Drama a napětí jsou asi pro diváka zajímavější než krvavá řežba.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evoluce žab? Jantar vydal miliony let staré tajemství

18.06.2018 08:30 Miami - Žáby žily už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se…

Ohnivý hřib a radiace. Jak se zachovat po jaderném útoku?

18.06.2018 07:25 Praha - Došlo k nejhoršímu. Na horizontu se bíle zablesklo a za chvíli vidíte jen pověstný atomový…

Vyhýbejte se klimatizaci, radí vědci. Teď ale radikálně otočili

17.06.2018 20:40 Londýn - Řada lidí se bojí létat. Pokud musejí cestovat letadlem, pokouší se cestu přežít s pomocí…

Užíváte vitamínové doplňky? Vědci se na ně zaměřili a výsledek překvapil i…

17.06.2018 14:04 Vitamínové doplňky patří k nejpopulárnějším doplňkům stravy, ale nedávný výzkum vědců pod vedením…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama