Kdy navázat vztah, založit rodinu nebo hrát šachy? Velký přehled životního cyklu

Člověk je ve svém vývoji přizpůsobený tak, aby mu v určitém věku šly některé věci lépe než jindy. Vztahuje se to na učení, rozmnožování, ale také na rodinné vztahy či práci. Víte, kdy je ten vhodný čas?

Přidejte svůj názor

Lidé

Stárnutí může vypadat děsivě, ale v mládí nedokážete ocenit všechno. V mnoha případech se vám něco bude dařit až ve středním věku či podobně. Protože ačkoliv mají teenageři větší výdrž a více energie, starší lidé jsou psychicky vyrovnanější.

Věková období ideální pro určitou činnost jsou založena na průměrech z vědeckého výzkumu. Některé pochází z dotazníků, ne experimentů a empirických důkazů. Existuje tedy možnost, že to tak nemusí fungovat pro všechny.

7-8 let

V této době je nejlepší učit se jazyky. Jazykovědci a psychologové se sice ještě dohadují, ale pro většinu lidí je snazší naučit se nový jazyk ještě před tím, než dosáhnou puberty. Nikdo samozřejmě neříká, že pak to nejde. V mládí je to však snazší.

18 let

V osmnácti se schopnosti mozku zpracovávat informace dostane na své maximum. Vědci tyto schopnosti testují pomocí testu kódování symbolů a číslic. Spojí číslo s určitým symbolem, pak účastníkovi zadají sled čísel, které má účastník převést na správné symboly. V průměru se toto nejvíce daří osmnáctiletým.

22 let

V této době si nejlépe zapamatujete cizí jména. Není neobvyklé, že se s někým člověk setká a jeho jméno mu unikne. V období okolo 22 let se to však podle studie z roku 2010 stávat nemá. Je tedy asi nejlepší seznamovat se s novými lidmi.

23 let

Člověk se v této době poprvé cítí spokojený se svým životem a tím, jak probíhá. Independent uvádí, že k těmto závěrům došel německý výzkum 23 000 lidí.

25 let

V tomto věku se lidské svaly dostávají na maximum své síly, ačkoliv obvykle vydrží v podobné síle ještě dalších 10 až 15 let. Podle odborníků lze všechno toto vylepšit s pomocí odolnostního tréninku.

26 let

V tomto věku je pro člověka ideální usadit se. Podle statistik člověk do svých 26 let pozná tolik lidí, že by měl být schopný usadit se, než se lidé začnou usazovat bez něho. Podle nových studií jsou nejméně rozváděna manželství uzavřena mezi lety 28 a 32.

30 let

V tomto období jsou vaše kosti nejpevnější a nejhutnější. Pokud si udržíte svůj příjem vápníku a vitamínu D, dobu pevnosti prodloužíte. I tak však po čase začnou slábnout.

Pokud hrajete šachy, budete na tom nejlépe v 31 letech.

32 let

Pokud si jména nejlépe pamatujete ve dvaadvaceti, obličeje si lépe do paměti uložíte v dvaatřiceti letech.

39 a 48

Plat žen je statisticky nejvyšší v jejích devětatřiceti letech, zatímco mužský dosáhne vrcholu v osmačtyřiceti. Podle analýzy Payscale si ženy nejvíce vydělají v 39 letech, jejich plat začne pomalu růst po třicítce. Muži Dosáhnou nejvyššího platu později, zato je skoro dvojnásobný.

40-50 let

V tomto věku člověk nejlépe rozumí emocím ostatních. Vědci si toto ověřili při studii, kdy 10 000 účastníkům ukázaly fotky očí a požádali je, aby popsali emoce vyfocených lidí. Nejlépe je odhadovali lidé mezi 40 a 50 lety.

50 let

Ano, všichni se sice učíme matematiku již na základní škole, ovšem nejlépe jsou na tom padesátiletí.

69 let

Člověk se znovu cítí spokojený se svým životem. První spokojenost nadchází v 23 letech. Ve středních letech tato spokojenost upadá a znovu se objeví v přibližně 69 letech.

60-70 let

V době pozdních šedesátek a brzkých sedmdesátek dosáhne vaše slovní zásoba na maximum. Je to tím, že za svůj život jste už slyšeli tisíce slov. Nemusíte se je ani vědomě učit, vstřebáváte je automaticky.

Čím starší, tím moudřejší

Psychologové požádali lidi, aby si přečetli o konfliktu, a pak se je ptali na otázky o právě přečtených informacích. Odpovědi obsahovaly i schopnost vidět z pohledu někoho jiného, předpoklad změn či úvahy nad možnými výsledky. Nejstarší skupina – mezi 60 a 90 lety – si vedla nejlépe.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evoluce žab? Jantar vydal miliony let staré tajemství

18.06.2018 08:30 Miami - Žáby žily už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se…

Ohnivý hřib a radiace. Jak se zachovat po jaderném útoku?

18.06.2018 07:25 Praha - Došlo k nejhoršímu. Na horizontu se bíle zablesklo a za chvíli vidíte jen pověstný atomový…

Vyhýbejte se klimatizaci, radí vědci. Teď ale radikálně otočili

17.06.2018 20:40 Londýn - Řada lidí se bojí létat. Pokud musejí cestovat letadlem, pokouší se cestu přežít s pomocí…

Užíváte vitamínové doplňky? Vědci se na ně zaměřili a výsledek překvapil i…

17.06.2018 14:04 Vitamínové doplňky patří k nejpopulárnějším doplňkům stravy, ale nedávný výzkum vědců pod vedením…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama