Chybějící mezičlánek nalezen? "Frankenstein" podle vědců spojil více druhů, než si myslíme

Nejnovější objevený dinosaurus vypadá jako spojený z mnoha „součástek“ jiných zvířat. Ví se o něm zatím jen několik let, ovšem mohl by být spojením mezi býložravci a masožravci, jako jsou známý T-Rex či Velociraptor.

Přidejte svůj názor

Chilesaurus

Dinosaur s názvem Chilesaurus byl objeven v roce 2015 jako fosílie v Chile. A od svého objevení mátl a zajímal vědce svou prapodivnou tělesnou stavbou. „Chilesaurus je jeden z nejvíc matoucích a zajímavých dinosaurů, kteří byli kdy objeveni,“ komentoval Paul Barrett z Natural History Museum pro The Independent.

Chilesaurus by mohl být mostem mezi dvěma největšími skupinami dinosaurů a mohl by vysvětlit, jak mezi těmito skupinami vznikl takový rozdíl. Minimálně si to myslí vědecký tým z University of Cambridge a Natural History Museum.

Dinosaurus má podle vědců podobnou stavbu těla jako Velociraptor, což je vedlo k myšlence, že šlo o teropodního masožravce. Teropodi jsou skupinou téměř výhradně masožravých dinosaurů, která se pohybuje po dvou končetinách a patřili k plazopanvím. Právě z teropodů se podle vědců vyvinuli dnešní ptáci.

Myšlenka, že byl Chilesaurus masožravec, však dlouho nevydržela. Jeho zuby jsou ploché, stoličky, které jsou užívány k mělnění rostlinné stravy – masožravci stoličky neměli. „Skoro to vypadá, jako kdyby byl sešitý dohromady z různých zvířat. To nás všechny šokovalo,“ uvedl jeden z výzkumníků Matthew Baron pro The Independent.

Nová studie naznačuje, že nepatřil k teropodům, nýbrž že byl součástí jiné skupiny známé jako ornitischia, která je známá jako skupina ptákopánví. Tenhle posun by mohl mít dopad na porozumění, jak se vyvinula skupina ptákopánvích, mezi které patří například Stegosaurus, Triceratops či Iguanodon.

Výrazným rysem ptákopánvích je kromě jejich kyčlí lebka, která připomíná zobák. Jiný způsob pánve umožňoval větší a složitější zažívací trakt, díky čemuž se vyvinuli větší býložravci. A přestože Chilesaurus má stoličky a pánev jako ptákopánví, chybí mu zobák.

„Doteď jsme nevěděli, jak se tyto charakteristiky vyvinuly,“ prohlásil Baron. Nyní však vědí, že se u ptákopánvích nejdříve vyvinula pánev, která jim umožnila lepší trávení, a až později speciálně tvarovaná čelist. Dobře to vyplňuje mezeru ve vědomostech.

img-responsive

Chilesaurus s tímto grafem možná ještě zamíchá | foto: University of Cambridge

Chilesaurus by tedy mohl vysvětlit, jak se rodokmen dinosaurů tak dramaticky rozdělil. Možná za to může změna stravování Chilesaura. „Zdá se, že se pro masožravce stalo výhodnější začít jíst rostlinnou stravu, možná z nutnosti,“ komentoval Baron.

Tento objev by mohl zcela převrátit jakékoliv učení o vývoji dinosaurů a přepsat jejich vývojová schémata, protože Chilesaurus by zasáhl do poloviny. Podle vědců je předkem dinosaurů, jako je T-Rex, a býložravých, jako byl Stegosaurus, jeden druh.

To má potenciál rozvrátit více než století poznávání evoluce dinosaurů. Podle vědců je však ještě hodně, co o dinosaurech a jejich vývoji nevíme. Jako vždy je tedy třeba další výzkum.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Co se děje s vaším tělem, pokud příliš dlouho zadržujete moč?

24.06.2018 13:20 Známe to asi všichni – občas cítíme, že bychom se chtěli vymočit, ale nejde to. Ať už proto, že…

Láska jako chemický proces. Co se děje, když se zamilujeme?

24.06.2018 06:20 Glasgow - Zamilovanost je jeden z nejkrásnějších pocitů na světě. Jen těžko ji ale můžeme vědomě…

Statisíce lidí v ohrožení? Nebezpečný vulkán téměř jistě vybuchne a bude…

23.06.2018 22:09 Aktualizováno Sopka ležící na Novém Zélandu téměř jistě vybuchne – a otázkou není „jestli“, ale „kdy“, varují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama