Proč ryby pojídají mořský odpad? Záhadně jim voní

Lidský odpad část končí v mořích, kde se pak plastové obaly shromažďují v určité skupiny, odpadové skvrny. Jedna z nich je například v Pacifiku. Vědci nyní objevili, že malé zbytky platů žerou ryby.

Přidejte svůj názor

Plastů je všude dost. Co s nimi?

Předpokládá se, že do roku 2050 bude v moři víc plastů než ryb. A kvůli tomu je to jeden z problémů, které by lidstvo nemělo ignorovat. Nový výzkum ale naznačuje, že je to horší, než jsme si mysleli. Zdá se totiž, že ryby žerou plast naschvál, místo omylem.

Více než padesát rozdílných druhů mořských ryb, mnoho druhů jíme i my, prokazatelně žere kousky plastů, ke kterým se dostávají ve formě odpadu. Už jen kvůli tomuto – nehledě na to, že znečištění moří ubližuje i nám – je potřeba pochopit, proč to vlastně ryby dělají.

Vědci testovali hejno ančoviček v laboratoři, aby zjistili, jestli plasty pojídají omylem či naschvál. Vypustili do vody roztok z plastového odpadu, druhý pak z čistého plastu. A čekali, co si ančovičky vyberou. Ančovičky přitom patří mezi ryby, které lidé jedí často.

Podle chování ančoviček si pak vědci odvodili, že ryby plasty vnímají jako jídlo a tím pádem věří, že to jídlem je. Čistý plast u ančoviček žádnou výraznou odpověď nevyvolal, tvrdí server Science Alert.

Vědci se domnívají, že rozkládající se plasty jsou cítit podobně jako kořist, kterou se ančovičky běžně živí. Díky tomu nyní víme, že ančovičky jsou tímto pachem zmateny a místo drobných živočichů raději žerou plasty.

Je potřeba tyto nálezy ještě prozkoumat, ovšem i tak by se lidstvo mělo zamyslet. Pokud se totiž nejedná o náhodné požití, plasty se v rybkách hromadí a skrze ryby plasty pojídají i ti, kteří se rybami živí. Například lidé.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Co se děje s vaším tělem, pokud příliš dlouho zadržujete moč?

24.06.2018 13:20 Známe to asi všichni – občas cítíme, že bychom se chtěli vymočit, ale nejde to. Ať už proto, že…

Láska jako chemický proces. Co se děje, když se zamilujeme?

24.06.2018 06:20 Glasgow - Zamilovanost je jeden z nejkrásnějších pocitů na světě. Jen těžko ji ale můžeme vědomě…

Statisíce lidí v ohrožení? Nebezpečný vulkán téměř jistě vybuchne a bude…

23.06.2018 22:09 Aktualizováno Sopka ležící na Novém Zélandu téměř jistě vybuchne – a otázkou není „jestli“, ale „kdy“, varují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama