Vůně potu ovlivňuje přitažlivost pro opačné pohlaví. Jaká strava vás udělá atraktivnějšími?

Fakt, že náš jídelníček ovlivňuje složení našeho potu, je velmi dobře znám. Podle vědců je tímto způsobem možné ovlivnit také přitažlivost pro opačné pohlaví.

Přidejte svůj názor

Muži

Ženy upřednostňují vůni mužů, kteří konzumují velké množství ovoce a zeleniny, nad vůní mužů s dietou bohatou na uhlohydráty, jejíž jádro tvoří chléb a těstoviny, uvádí nová studie vědců z Macquarie University v Austrálii, ze které cituje server Medical Daily. Láska tak může procházet nejen žaludkem, ale i nosem.

Na druhé straně ale studie neodhalila mnoho o masožravcích – ženy zapojené do studie nijak zvlášť nereagovaly na pot mužů, kteří jedli velké množství masa. Ženy popsaly pot od masožravců silnější, ale nebylo to podle nich nutně dobré nebo špatné. Zda tyto poznatky povedou k tomu, aby lidé změnili svou stravu, není jasné, podporují však myšlenku, že vůně hraje velkou roli v sexuální přitažlivosti. A navíc může také prozradit detaily o zdraví jedince.

Aby se zjistilo, jak dieta ovlivňuje sexuální přitažlivost, vědci odebrali vzorky potu od mužů s různou stravou a ženy pak tento pot hodnotily. Muži si museli vést písemný deník o průměrném příjmu potravy, kromě toho výzkumníci také měřili množství ovoce a zeleniny, které muži jedli pomocí zařízení nazývaného spektrofotometr. Toto zařízení měří v kůži množství karotenoidů - pigmentu obsaženém v ovoci a zelenině. To pomohlo výzkumníkům lépe pochopit, kolik ovoce a zeleniny mají muži ve své stravě.

Pak vědci mužům dali čistá trička a požádali je, aby si trochu zacvičili a tak vyloučili nějaký pot. Ženy byly následně požádány, aby zpocená trička očichaly a „ohodnotily, jak se jim jednotlivé vůně líbí, a jestli je pot spíše květinový, nebo ovocný". Určovat měly i další rysy.

Pot sám o sobě vůbec „nesmrdí“. Podle magazínu Medical News Today je špatná vůně, kterou spojujeme s tělesným zápachem, ve skutečnosti vedlejším produktem našeho potu, kdy se rozpadají bakterie, které rostou na těle. Ženské dobrovolnice byly vystaveny mužskému potu předtím, než se bakterie mohly začít rozpadat – takže tomuto nepříjemnému aspektu unikly.

Muži, jejichž spektrofotometrické měření ukázalo, že jedli více ovoce a zeleniny, byly mnohem častěji spojováni s příjemnějším potem, který ženy popsaly jako více květinový, ovocný a sladký. Muži s větším příjmem sacharidů pak měli výraznější a méně příjemný pot.

Studie také konstatuje, že to není poprvé, kdy se ukázalo, že strava složená z většího množství ovoce a zeleniny, je spojena se sexuální přitažlivostí. Například studie z roku 2009 zjistila, že osoby, které mají více žlutých kožních odstínů z karotenoidu v jejich kůži, jsou pro opačné pohlaví atraktivnější.

Větší přitažlivost vegetariánů dává smysl. Díky ovoci a zelenině jsme zdravější a většina lidí by se raději spojila se zdravým člověkem, než s člověk, který by mu mohl způsobit onemocnění nebo předat nemoci svým budoucím potomkům. Takže pokud nejíte dostatek ovoce a zeleniny pro své vlastní zdraví, proč to nezkusíte kvůli vašemu sexuálnímu životu?

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evoluce žab? Jantar vydal miliony let staré tajemství

18.06.2018 08:30 Miami - Žáby žily už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se…

Ohnivý hřib a radiace. Jak se zachovat po jaderném útoku?

18.06.2018 07:25 Praha - Došlo k nejhoršímu. Na horizontu se bíle zablesklo a za chvíli vidíte jen pověstný atomový…

Vyhýbejte se klimatizaci, radí vědci. Teď ale radikálně otočili

17.06.2018 20:40 Londýn - Řada lidí se bojí létat. Pokud musejí cestovat letadlem, pokouší se cestu přežít s pomocí…

Užíváte vitamínové doplňky? Vědci se na ně zaměřili a výsledek překvapil i…

17.06.2018 14:04 Vitamínové doplňky patří k nejpopulárnějším doplňkům stravy, ale nedávný výzkum vědců pod vedením…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama