Věčný život? Vědci zřejmě brzy dokáží znovu probudit mrtvé

Představa, že lékaři dokáží zpět přivést k životu mrtvé, zatím zní jako vědecká fikce. Jenže už brzy by se tato pro někoho šílená teorie mohla stát realitou. Uvádí to server Medical Daily.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Dokáží vědci oživit mrtvé?

Během posledních několika desetiletí došlo k takovým pokrokům, že lékaři dokáží držet lidí naživu pomocí pokročilých chirurgických postupů, transplantací orgánů, mechanických ventilátorů a dokonce i záchránit srdce, které se už jednou zastavilo. A pokud jde o zraněný mozek, terapie kmenovými buňkami vykazuje slibné výsledky, podle kterých bude jednou možné přivést mozek zpět k životu, píše server.

Vanessa Hillová, která se zabývá psychologií, neurovědou a lidským chováním, vysvětluje, že mozek se skládá z bilionů spojení, na nichž závisí náš život. Pokud srdce přestane na několik minut pumpovat krev, mozek upadne do stavu šílenství, některé neurony vyhladoví k smrti a jiné doslova bojují o život. Neurotransmitery ve vysokých koncentracích zahltí neurony, což vede k nekontrolovatelným elektrickým změnám v mozku, a to způsobí, že se hromadí toxické chemikálie, které propálí díry v membránách neuronů, popisuje Hillová.

Všechny tyto události vedou ke smrti buněk. Neurony začnou umírat jeden po druhém, dokud mozek nepřestane fungovat úplně. Vědci však zjistili, že mozek má malý rezervoár kmenových buněk, které mohou vytvářet nové neurony, píše server. Vědci se domnívají, že tyto buňky mohou být přeměněny na nové neurony, které opravují poškozené tkáně mozku. Teoreticky také popsali možnost injekčního vpravení neurálních kmenových buněk do mozku pacienta. Takže pokud bude možné nahradit mrtvé neurony, mělo by být teoreticky možné vzkřísit pomocí terapie kmenovými buňkami osobu, která právě zemřela.

Předchozí výzkum ukázal, že je možné vypěstovat kmenové buňky v mozku myší a pomáhat jim dorůst do plně fungujících neuronů, které vytvářejí spojení se svými sousedy. V budoucnosti by tyto metody mohly být použity k opravě mozků poškozených mrtvicí. V současné době probíhá několik studií zabývající se transplantací nových neuronů do mozku lidí s Parkinsonovou chorobou.

Společnost Bioquark z Philadelphie doufá, že již brzy bude moci využít kmenové buňky na zvrácení smrti tím, že je vstříkne do míchy lidí, kteří mají klinicky mrtvý mozek. Pacienti také dostanou injekcí proteinovou směs, podstoupí elektrickou stimulaci nervů a laserovou terapii zamířenou na mozek. Konečným cílem expertů je vyvolat růst nových neuronů a podnítit je k vzájemnému propojení, které může potenciálně přivést mozek zpět k životu, píše server.

Tento koktejl molekul, který povzbudí růst neuronů, by mohl navíc prý mohl v budoucnosti existovat ve formě pilulky. Koncept ale zároveň vyvolává spoustu otázek. Budeme jinou osobou, pokud se zcela nové neurony spojí jinak? A kolik buněk může být nahrazeno, aniž by se dotyčný stal zcela jinou osobou?

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evoluce žab? Jantar vydal miliony let staré tajemství

18.06.2018 08:30 Miami - Žáby žily už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se…

Ohnivý hřib a radiace. Jak se zachovat po jaderném útoku?

18.06.2018 07:25 Praha - Došlo k nejhoršímu. Na horizontu se bíle zablesklo a za chvíli vidíte jen pověstný atomový…

Vyhýbejte se klimatizaci, radí vědci. Teď ale radikálně otočili

17.06.2018 20:40 Londýn - Řada lidí se bojí létat. Pokud musejí cestovat letadlem, pokouší se cestu přežít s pomocí…

Užíváte vitamínové doplňky? Vědci se na ně zaměřili a výsledek překvapil i…

17.06.2018 14:04 Vitamínové doplňky patří k nejpopulárnějším doplňkům stravy, ale nedávný výzkum vědců pod vedením…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama