Operace mozku nebo koncert? Muzikant si zahrál při vyndávání nádoru + VIDEO

Profesionální saxofonista a učitel hudby Dan Fabbio zjistil, že má na mozku poměrně velký nádor. Podrobil se tedy operaci. Nádor byl v oblasti, která je důležitá pro jeho hudební talent. Doktoři ho proto přímo na sále nechali hrát, aby ověřili, že neztratil nic ze svého talentu.

Přidejte svůj názor

Operace mozku, při které hrál muž na saxofon

Není neobvyklé, že pacient zůstává vzhůru v průběhu operace mozku. Pomáhá to chirurgům monitorovat efekty operace v reálném čase. Běžně to však probíhá tím způsobem, že lékaři pacientovi například kladou otázky, aby ověřili nenarušenou funkci řeči. Dan Fabbio se rozhodl přímo na sále hrát na svůj milovaný saxofon.

Muzikantovi bylo pouhých 25 let, když zjistil, že má nádor na mozku. To bylo v roce 2015. Nádor nebyl zhoubný, ale přece velkým problémem. Masa tlačila přímo na část mozku, která je zodpovědná za hudbu a hudební nadání. 

Na snaze vyoperovat mladíkovi nádor bezpečně se podílel tým z univerzity v Rochesteru, profesor neuromedicíny Web Pilcher a také šéf oddělení neurochirurgie místní nemocnice. Společně vyvinuli program, který mapuje činnost mozku operovaných pacientů.

„Odstranění nádoru z mozku může mít vážné následky, hodně záleží na jeho lokaci,“ komentoval Pilcher. „Jak samotný nádor, tak i operace mohou poškodit tkáň a přerušit komunikaci mezi částmi mozku. Je proto důležité o každém pacientovi vědět co nejvíce, než je přivedete na sál,“ vysvětlil profesor a doplnil, že za tím stojí snaha neponičit části mozku, které jsou nejdůležitější pro život a fungování daného pacienta.

Jiný člověk, jiný mozek

Mozek každého pacienta musí být individuálně mapován, protože každý mozek je trochu jiný. Obyčejně toto mapování zahrnuje pouze řečové a motorické testy. Při mapování mozku profesionálního muzikanta však může velmi pomoci právě i hudba. I díky tomu se podařilo sestavit trojrozměrnou mapu Fabbiova mozku.

Dalším oříškem bylo vymyslet, jak by mohl Fabbio během operace zahrát. Vzhledem k lokaci nádoru musel ležet na straně, což zmáčkne plíce a neumožní jim fungovat na plné kapacitě. Zároveň by bylo nebezpečné hrát dlouhé hluboké tóny. Vzhledem k tlaku vznikajícímu v lebce by hrozilo poškození mozku. Fabbio tak ve spolupráci se specialistkou na hudbu Elizabeth Marvin upravil jednu skladbu jen pro příležitost této operace.

„Bylo to celé neuvěřitelné. Jak může hudební teoretik stát v operačním sále a nějakým způsobem radit chirurgům?“ ptala se po operaci nevěřícně Marvin. Poté dodala, že to byl jeden z nejúžasnějších dnů jejího života, protože cítila, že její expertíza může zachránit a změnit něčí život k lepšímu.

Nebylo to poprvé

Jakkoliv byl procedura unikátní, Fabbio nebyl prvním muzikantem, který si na operační sál přinesl svůj nástroj. Profesionální houslista Roger Frisch hrál na housle v průběhu své operace, aby se zjistilo, která část jeho mozku je nemocná a ovlivňuje schopnost hrát na nástroj.

V roce 2015 se muž jménem Anthony Kulkamp Dias udržoval při operaci vzhůru tím, že hrál svojí oblíbenou píseň od Beatles. Doktoři díky tomu mohli lépe mapovat jeho mozek a ještě si užili dobré hudby. 

Podobný případ se objevil nedávno také v Indii. Muže zde lékaři požádali, aby zahrál pokaždé, když mu odstraní jedno nervové spojení. Ověřovali si tím, že nepřerušili nic, co by pro něj a jeho hraní bylo životně důležité.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nad Českem prosvištěl další bolid, úlomky mohly zůstat na Karlovarsku

20.06.2018 12:49 Karlovy Vary - Jasný bolid mohli Češi letos pozorovat už potřetí. Na obloze se naposledy objevil v…

Skutečná síla globálního oteplování? 30 let tříští svět na kusy

20.06.2018 10:37 Aktualizováno Washington - V roce 1988 americký vědec James Hansen jako jeden z prvních veřejně upozornil Kongres…

Evoluce žab? Jantar vydal miliony let staré tajemství

18.06.2018 08:30 Miami - Žáby žily už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se…

Ohnivý hřib a radiace. Jak se zachovat po jaderném útoku?

18.06.2018 07:25 Praha - Došlo k nejhoršímu. Na horizontu se bíle zablesklo a za chvíli vidíte jen pověstný atomový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama