Červí díra alias vesmírný tunel: Opravdu jí můžeme cestovat na konec vesmíru?

Červí díra je jev, který by teoreticky měl umožnit pokřivení časoprostoru takovým způsobem, že by bylo možné skrz něj cestovat z bodu A do bodu B ve velmi krátkém čase. Laicky a velmi zjednodušeně řečeno, jde o jakýsi tunel ve vesmíru – stejně jako tunel pod vysokou horou zkrátí cestu, průlet červí dírou by měl umožnit překonání ohromných vesmírných vzdáleností. Opravdu to ale může fungovat?

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Červí díra

Zatímco vytvoření červí díry zatím patří spíše do vědecko-fantastických románů, na poli reality jde stále o velkou neznámou. Na zkoumání tohoto jevu se podílí stovky odborníků z celého světa a například vědci z Autonomní univerzity v Barceloně objevili způsob, jak vytvořit iluzi červí díry v magnetickém poli.

Podařilo se jim totiž odstínit průchod magnetického pole speciálně vyrobenou několikavrstvou koulí takovým způsobem, že je magnetické pole uvnitř koule nedetekovatelné. Zdá se tedy, že magnetické pole na jedné straně do koule vstoupí, zmizí a na druhé straně se zase objeví.

Zatímco tento pokus má k červí díře vskutku daleko, mohl by si podle vědců najít uplatnění například v lékařství – konkrétně by mohl pomoci vylepšit magnetickou rezonanci takovým způsobem, že by umožňovala snímání několika míst na těle zároveň.

Není to však jediný pokus, který vědci s červími dírami provádí. Tou nejpalčivější otázkou totiž zůstává, jestli jimi někdy budeme schopni cestovat. Vědci ale už nyní dokážou simulovat, co by se stalo např. židli, člověku, vesmírnému plavidlu, kdyby skončil uprostřed červí díry, které se teoreticky můžou nacházet uvnitř černých děr.

"Udělali jsme to, že jsme zvážili zásadní otázku týkající se vztahu mezi gravitací a základní strukturou časoprostoru," tvrdí Diego Rubiera-Garcia, jeden z fyziků z univerzity v Lisabonu.

Podle Einsteinovy teorie relativity se ve středu černé díry nachází singularita, což je bod, ve kterém je síla gravitace největší a nejintenzivnější. Čas a prostor v této části neexistuje. Pokud se nějaký objekt bude blížit k horizontu událostí, v jednom směru se úplně rozpadne a protáhne se na druhé straně, a to díky extrémní síle gravitace uvnitř černé díry. Pokud objekt zůstane neporušen, bude nekonečně dlouhý a tenký. 

Začátkem loňského roku fyzici z Cambridge tvrdili, že singularita nemusí být nutně na vnitřní straně černé díry, protože pro to neexistuje žádný důvod. To by znamenalo velké věci, pro naše současné chápání vesmíru. Znamenalo by to, že Einsteinova teorie relativity je špatná.

"Pokud existují singularity mimo vnitřek díry, tak to znamená, že obecná teorie relativity je špatná," říká Saran Tunyasuvunakool z univerzity v Cambridge. A jak to tedy je s tím průletem?

Tyto objekty pojmenovali fyzici jako pozorovatele. Následně je vymodelovali a spojili fyzikální a chemické interakce, které drží vše pohromadě, jak postupují geodetickou linií, píše server Science Alert. To je cesta v časoprostoru, kterou objekt volným pádem následuje.

"Každá geodetická linie má odlišnou gravitační sílu, ale interakce mezi složkami těla udrží objekt pohromadě," řekl Rubiera-Garcia. To znamená, že konečná síla, bez ohledu na to, jak silná je, může kompenzovat vliv gravitačního pole poblíž a uvnitř červí díry.

Podle této hypotézy by objekty mohly přežít cestu červí dírou a dostat se tak na druhou stranu. Potenciálně i do jiného vesmíru.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci jsou na nohou. Objevili zvláštního tvora

25.06.2018 15:23 Peking - Archeologické pozůstatky vědci objevili v Číně. Objevené zvířecí kosti patří do biologické…

Nový šílený trend? Na sociálních sítích koluje neuvěřitelná rada, jak…

25.06.2018 14:18 Lidé jsou schopni sníst a vypít téměř cokoliv. Před nedávnem se po internetu šířila výzva „Tide Pod…

"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

25.06.2018 07:00 Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou…

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama