Vědecké starosti letošního roku: Co řeší nejchytřejší mozky světa?

Každý den jsou noviny plné špatných zpráv – nukleární válka, ozbrojený konflikt, únosy, vraždy či přírodní katastrofy. O neštěstí není na světě nouze, ale proč si jen působit špatnou náladu? Vždyť je kolem nás i spoustu pozitiv, které však stojí ve stínu těch čtenářsky atraktivnějších témat. Server ScienceAlert přišel se 13 důvody, proč bychom se teď měli právě radovat.

Přidejte svůj názor

věda

1. Kýchající psi
Vědci při procházce v Botswaně si všimli roztomilého úkazu – smečka psů komunikuje pomocí kýchání. Dávají tak najevo, zda chtějí jít lovit či ještě ne. Většinový hlas rozhoduje! Na záběry se podívejte níže ve videu.

2. Očkování pomáhá
Navzdory pochybnostem se prokázalo, že vakcinace od roku 2001 zachránila až 20 milionů dětských životů v nejchudších zemích světa.

3. Vítězství výpočtové techniky
Již velmi brzy překročíme hranici „kvantové nadřazenosti“. Letos v červenci se konala 4. mezinárodní konference kvantové technologie, tým vědců z USA a Ruska oznámil, že úspěšně otestovali rekordní 51 qubitový počítač.

4. Konec autoimunitním onemocněním?
Autoimunitní onemocnění se objevuje tehdy, když imunitní systém těla začne sám na sebe útočit. Je neuvěřitelně rozšířený, ale vědci nebyli schopni zjistit, co způsobuje tuto podivnou reakci. Nyní identifikovali řetězovou reakci, která by mohla potenciálně vysvětlit, proč se naše vlastní tělo může obrátit proti zdravým buňkám, což by vedlo k novým způsobům léčení.

5. Jsme blízko udržitelné nukleární fůze
Jaderná syntéza by mohla být klíčem k výrobě téměř neomezené energie s malým množstvím vedlejších účinků. Jenže vědci se snaží již dlouho vytvořit stroj, který by mohl udržitelně ovládat takovou silnou reakci. Jenže vývoj jde kupředu a nejnovější experimenty slibují výsledky, které potřebujeme. Blízko je Německo, Čína i Jižní Korea. Dokonce i Velká Británie přechází na nový typ reaktorů. Výzkumní pracovníci doufají, že do roku 2031 dosáhnou svého cíle.

6. Lék na autismus
Výzkum je ještě v počátcích, ale testy s lékem starým téměř 100 let ukazují, že již velmi brzo by se daly příznaky autismu u dětí úspěšně vyléčit.

7. Krystaly jsou pružné
Vědci přišli na to, že tak pevný a křehký materiál jako krystal se dá ve skutečnosti ohýbat. To otevírá dveře pro mnohé nové materiály a využití!

8. Úplné vymýcení některých chorob
Znáte pravé neštovice? Ještě v 19. století umírali na toto onemocnění miliony lidí. Jenže dnes je Světová zdravotnická organizace považuje za zcela vyhubené. A brzo se tak může stát i s drakunkulózou. Bolestivé onemocnění způsobené vlasovcem medinským by tak mohlo být minulostí.

9. Školy začínají později
Zatím sice jen ve Spojených státech, ale pozitivní výsledky by mohly přesvědčit i další vlády po celém světě. V USA teď začíná vyučování v 8:30 a na děti to má skvělý vliv. Jsou více odpočaté i radostnější. I učitelům tato změna velmi prospívá.

10. Vzpomínky starších osob
Vědci si myslí, že by mohli zvrátit ztrátu paměti způsobenou Alzheimerem. Objev nového proteinu může vést k cílenému zaměření enzymu, který může za ztracené vzpomínky.

Smečka kýchajících psů v Bostwaně. (0:15) | zdroj: YouTube

11. Zdravé děti
Lékaři se domnívají, že objevili vitamín, který významně sníží riziko vrozených vad a nechtěných potratů. Dvanáct let trvající studie ukázala, že stačí během těhotenství přijímat vitamín B3, aby se zvýšila šance na narození zdravého potomka.

12. Supervodivost
Grafen je supertenká forma uhlíků, který je nejen dostupným materiálem, ale hlavně supervodivý. Jenže doteď byl schován pod rouškou tajemství. Tomu je snad konec, vědci hlásí, že se jim konečně podařilo objevit způsob, jak grafen přeměnit na supermateriál.

13. Chování elektronů
Elektrony mohou protékat materiálem jako kapalina, uvádí vědci. Pomocí nové techniky mohou elektrony skutečně protékat grafenem jako kapalina a dosáhnou tak limitů, které dříve považovali fyzici za nemožné. Tento "superbalistický proud" by mohl být ještě účinnější než supravodivost.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Supervulkán se probouzí? S Yellowstonským parkem se děje něco vážného

19.07.2018 23:17 Aktualizováno Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém…

Můžeme na veřejných toaletách chytit nepříjemné choroby?

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Použití veřejných toalet patří mezi noční můry mnohých z nás. Většina lidí si totiž představuje…

Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

19.07.2018 10:06 New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se…

Tajemství potápěčů odhaleno: Jak dokáží vydržet bez kyslíku až 20 minut?

19.07.2018 09:43 Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama