Na lidské zdraví má vliv také výška postavy. Může ovlivnit orgány i výskyt různých onemocnění

Mezi důležité faktory toho, jak na tom jste ze zdravotního hlediska, patří také výška. Několik studií dokazuje spojitost vaší výšky s výskytem některé z vážných chorob. Převyšujete-li ostatní, nebojte se, i nadměrná výška má svoje pozitiva.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zdraví

Jste vyšší než většina populace? Ano, pro účast v basketbalovém týmu je to jistě vítaná výhoda. Vyšší lidé mají také větší sebevědomí a dle některých studií s tím spojené vyšší platy. Ale nedávný výzkum také zjistil, že to, že jste vyšší než vaši vrstevníci, může ovlivnit různé aspekty vašeho tělesného zdraví, a ne vždy pozitivně. Některá z těchto zdravotních rizik souvisí s fyziologií, tedy že tělesné rozměry mají jistý dopad pro orgány těla. O rizicích píše server Time Health. 

Častější mrtvice a infarkt

V září vyšla nová studie v časopise Circulation: Cardiovascular Genetics, v níž vědci zkoumali spojitost mezi výškou a žilním tromboembolismem, což je třetí hlavní příčina infarktu a mrtvice. Zjistili, že ve skupině více než 2 milionů švédských sourozenců byli výškově nižší muži o 65 procent méně náchylní k vzniku žilní tromboembolie. Vědci analyzovali i skupinu těhotných žen, protože těhotenství může být spouštěč pro tyto typy krevních sraženin. A opět, ty, které byli vzrůstově nižší (158 cenimetrů a méně), měly o 69% menší riziko než ty, které měřily přes 188 centimetrů.

Proč tomu tak ale je? "Mohlo by to být jen proto, že jelikož vyšší osoby mají delší žíly v nohách, existuje tak větší plocha, kde se mohou vyskytnout problémy," uvedl výzkumný pracovník Dr. Bengt Zöller, docent na univerzitě v Lundu a pracovník univerzitní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Zvýšený gravitační tlak v žilách vyšších lidí může také zvýšit riziko dočasného zpomalení nebo dočasného zastavení krevního oběhu.

Větší riziko úmrtí na rakovinu

Riziko, že člověk zemře na nějaký typ rakovinu, roste s každými šesti centimetry vaší výšky zhruba o 4 procenta. Potvrdila to studie z loňského roku publikována v Lancet Diaberes & Endocrinology. Být vysoký totiž může být známkou nadměrné výživy - konkrétně jste možná jedli příliš mnoho vysokokalorických živočišných bílkovin - během různých fází růstu a vývoje, a to buď v průběhu života, nebo před narozením. To by mohlo aktivovat růstové procesy, které zanechávají buňky citlivé na mutace, uvádí zpráva. Existují i další teorie. "Výška může být také ukazatelem velikosti orgánů," napsal pro Time Matthias Schulz z německého Institutu pro výživu lidí v e-mailu TIME. "Čím větší je orgán, tím více buněk je ohroženo maligní transformací," uvedl. Podobné riziko se ale týká i velmi obézních jedinců. Nejtypičtějšími nádory pak jsou ty prostaty, prsu, vaječníků nebo tlustého střeva.

Menší riziko diabetu a srdečních onemocnění

Na druhou stranu, vysocí lidé tolik netrpí srdečními onemocněními a netrápí je ve velkém cukrovka. V nedávné studii společnosti Lancet se u každých šest centimetrů výšky navíc snížilo riziko úmrtí na srdeční onemocnění o 6 procent. Vyšší lidé totiž přirozeně disponují většími plícemi a silnějším srdcem, říká Schulz. Navíc stejný fenomén nadvýživy spojený se zvýšeným rizikem rakoviny může mít i pozitivní stránku: Mohl by spustit zvýšenou produkci hormonu, který pomáhá tělu kontrolovat hladinu cukru v krvi a cholesterolu.

Problémy se srdečním rytmem

Předběžný výzkum předložený na kardiologické konferenci v dubnu zjistil, že vyšší a větší ženy musejí častěji čelit problémům spojeným s fibrilací síní, což má za následek poruchu srdečního rytmu.

Pokud jste nadprůměrně vysocí, ještě nemusíte zoufat. Podle odborníků totiž výška sice hraje roli, ale ne nejvýznamnější. Výška je tak mnohem méně důležitější faktor, než ostatní rizikové faktory, jako jsou nezdravá strava, nedostatek cvičení, kouření, pití alkoholu a celkový životní styl.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Yellowstonský supervulkán se probouzí? Na skalách se objevují obří pukliny…

19.07.2018 10:53 Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém…

Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

19.07.2018 10:06 New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se…

Tajemství potápěčů odhaleno: Jak dokáží vydržet bez kyslíku až 20 minut?

19.07.2018 09:43 Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a…

Máte rádi párky, slaninu a šunku? Raději je hned vyhoďte, mohou na vás mít…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Dopřáváte si rádi salámy, slaninu či párky? Podle vědců byste je raději měli ze svého jídelníčku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama