Jak vznikají hurikány? A podle čeho získávají svá jména?

Irma, José, Maria, Harvey. To vše jsou jména hurikánů, které se v poslední době prohnaly Karibikem a částí Spojených států. Víte, jak hurikány dostávají svá jména? A proč jsou některé bouře mnohem destruktivnější než jiné?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán

Hurikán Maria zesílil na nejvyšší možný stupeň a  přesunul se nad východokaribský ostrov Dominika. Varování před hurikánem bylo vyhlášeno také na Panenských ostrovech, na Portoriku a na blízkých ostrovech Culebra a Vieques, kam má hurikán dorazit ve středu. Maria přichází jen několik dní za hurikánem Irma, který zničil části Karibiku a Floridy. Minulý měsíc hurikán Harvey přinesl obrovské množství deště nad Houston v Texasu a způsobil obří povodně.

Ale co jsou hurikány? Jak se tvoří? Jak dostávají svá jména? A proč jsou některé mnohem destruktivnější než ostatní? Právě na to odpovídá server Sky News.

Co je to hurikán?

Hurikán je tropická cyklóna. Jedná se o velkou vířící bouři, kterou provází silný vítr o rychlosti až 300 km/h a intenzivní deště. Slovo hurikán pochází z mayské kultury. Huracan byl v mayské mytologii bohem větru.

Jak se tvoří?

Pro vytvoření tropického cyklonu je zapotřebí několik faktorů. Hlavním motorem tropických cyklón je moře prohřáté do určité hloubky a nad určitou teplotu. Stejně tak hrají roli již existující výkyvy počasí, jako je vlhkost a lehký vítr. Vědci ale přesně nevědí, proč se některé bouře změní v hurikány a jiné ne.

Jak se měří?

Síla hurikánů v Atlantiku se měří za použití klasifikace s názvem Saffirova-Simpsonova stupnice hurikánů. Stupnice hurikány rozděluje do pěti kategorií, rozlišovaných podle intenzity jejich trvalých větrů. K tomu, aby byl tropický cyklon označen jako hurikán, musí mít vítr rychlost nejméně 33 m/s (119 km/h). Nejvyšší klasifikace na stupnici (kategorie 5) je vyhrazena pro bouře s větrem přesahujícím 70 m/s (252 km/h).

Stupnice však nezměří, kolik deště hurikán přináší, nebo úroveň bouřlivého nárazu – přestože tyto faktory mohou být někdy ještě destruktivnější než vítr. Oficiálně je Saffirova-Simpsonova hurikánová stupnice používána jen na popis hurikánů, jež se formují v Atlantském oceánu a v severní části Pacifiku

Kdy se hurikány objevují?

Oficiální „hurikánová sezóna" v Atlantiku probíhá od 1. června do 30. listopadu - to je doba, kdy oblast pravidelně zasahuje velké množství bouří. Mohou se však vyskytnout kdykoli, tropické bouře byly zaznamenány v každém měsíci roku, a to i uprostřed zimy.

Které oblasti hurikány postihují nejvíce?

Mohou udeřit všude, ale vzhledem k tomu, že vznik hurikánu vyžaduje teplejší vody, většina z nich má tendenci ovlivňovat Karibik, střední Ameriku a jižní a východní části USA. Hurikány ale také zasáhly například Novou Anglii, Kanadu, Portugalsko, Azory, Španělsko a Jižní Ameriku. Mnoho hurikánů a tropických bouří také zůstává neškodně na mořem a neohrožuje tak pevninu.

Jak dostávají svá jména?

Tropické bouře v Atlantiku jsou pojmenovány abecedně - první bouřka každého roku začíná písmenem A. Názvy mužských a ženských jmen se střídají a jsou opakovaně používány každých šest let. Názvy smrtících bouří jsou však vyřazena a poslána do „důchodu“, takže se znovu nepoužívají.

To je se týká třeba jmen Andrew, Katrina, Ivan a Mitch – a od tohoto roku patří mezi důchodce také Harvey a Irma

Jaký je rozdíl mezi hurikánem, cyklonem a tajfunem?

Jde o totéž - tropické cyklony. Různé názvy mají v závislosti na tom, kde na světě se tvoří. V Atlantiku a severovýchodním Pacifiku jsou tropické cyklony známé jako hurikány. V severozápadním Pacifiku jsou označovány jako tajfuny (nebo supertajfuny, pokud jsou zvláště silné). V Indickém oceánu a jižním Pacifiku jim pak říkají cyklony.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Posouváte si ráno budík, abyste si přispali? Tělo se vám za to podle…

20.08.2018 15:57 Jedním z nejhorších zvuků, který můžeme slyšet, je ranní zazvonění budíku. Nenajdeme snad nikoho,…

Migréna není jen bolest hlavy. Na rozdíl od ní vám může tato nemoc zničit…

20.08.2018 11:48 Není výjimkou, že lidé, které bolí hlava, o sobě často tvrdí, že mají migrénu. Ve skutečnosti ale…

Co se stane s vaším tělem, když nebudete vycházet z domu?

20.08.2018 09:53 Zná to každý z nás. Čas od času máme náladu vůbec nevylézat z postele, zachumlat se s knihou nebo…

Tajemství vesmíru odhaleno? Něco zde nesedí, poukazuje fyzik

19.08.2018 00:01 V historii proběhlo mnoho zajímavých a grandiózních mezilidských sporů, připomíná fyzik Don Lincoln…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama