Revoluce v léčbě Alzheimera: Zachrání nás myši?

Geneticky modifikovaná super-inteligentní myš se může stát klíčem k léčbě závažných psychických poruch, jako je například Alzheimerova choroba, schizofrenie či posttraumatická stresová porucha. S novým zjištěním přichází skupina britsko-kanadských vědců.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Výzkumníci v průběhu studie zjistili, že pozměnění jediného genu, tak aby blokoval enzym fosfodiesterázy-4B (PDE4B), jenž se nachází v mnoha orgánech včetně mozku, učinilo myši inteligentnější, a zároveň méně bojácné.

O výsledcích výzkumu, které mohou významně napomoci léčbě závažných psychických onemocnění, informuje britská agentura Reuters.

"Naše práce na myších identifikovala fosfodiesterázy-4B jako potenciální slibný cíl pro novou léčbu." Uvedl jeden z hlavních účastníků výzkumu Steve Clapcote z univerzity v Leedsu. Dále řekl, že jeho tým v současné době pracuje na vývoji léků, které budou PDE4B specificky inhibovat.

V rámci série experimentů, jejichž výsledky v pátek zveřejnil časopis Neuropsychopharmacology, zkoumali vědci chování skupiny myší, u kterých byl již daný enzym blokován.

Během výzkumu vyšlo najevo, že tito hlodavci měli tendence se rychleji učit, jejich paměť byla dlouhodobější a disponovali lepší schopnosti řešení složitých problémů, než jak tomu je u normálních myší.

Geneticky modifikované myši si také hůře vybavovaly traumatické události, trpěly menší mírou úzkosti a na kočičí moč reagovaly menším strachem. To naznačuje, že inhibice PDE4B může mimo jiné zvyšovat míru riskantního chování.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Supervulkán se probouzí? S Yellowstonským parkem se děje něco vážného

19.07.2018 23:17 Aktualizováno Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém…

Můžeme na veřejných toaletách chytit nepříjemné choroby?

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Použití veřejných toalet patří mezi noční můry mnohých z nás. Většina lidí si totiž představuje…

Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

19.07.2018 10:06 New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se…

Tajemství potápěčů odhaleno: Jak dokáží vydržet bez kyslíku až 20 minut?

19.07.2018 09:43 Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama