Co mají společného Sahara a hurikány? Písek může sloužit jako prevence, tvrdí vědci

Hurikány bývají velmi deštivé, zatímco na poušti byste kapku vody pohledali. Ale podle vědců mezi nimi existuje spojitost. Karibik ještě nespočítal škody po Irmě, a už se na něj žene v plné síle i Maria. Ostrovům by mohl pomoci i písek z africké pouště.

Přidejte svůj názor

Africká poušť, ilustrační fotografie.

Původ některých hurikánů postihující Karibské ostrovy pochází právě z oblasti poblíž Sahary a Etiopie ve východní Africe. Proud známý jako Easterly Jet vytváří silné bouře na africkém pobřeží, pokud se přesune nad Atlantik, může zde vzniknout zárodek pro nový hurikán, který zpustoší Karibik a Spojené státy.

Suché písečné bouře na Sahaře by přitom mohly zcela zabránit vzniku atlantských hurikánů. "Písek může být větrem odnášen hodně daleko, dostane se až ke Karibským ostrovům nebo Amazonce," řekl Tomasz Schafernaker, který se zabývá předpovědí počasí pro stanici BBC.

Podle vědců písek vysoko v atmosféře zabraňuje pronikání slunečních paprsků, méně světla znamená i studenější oceánskou vodu. A pokud oceán není dostatečně teplý, hurikány se nevytvoří. Podle Tomasze Schafernakera je ovzduší v Karibiku příliš klidné, čisté a hlavně vlhké, což z něj činí pravidelný cíl pro řádění tropických bouří.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Supervulkán se probouzí? S Yellowstonským parkem se děje něco vážného

19.07.2018 23:17 Aktualizováno Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém…

Můžeme na veřejných toaletách chytit nepříjemné choroby?

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Použití veřejných toalet patří mezi noční můry mnohých z nás. Většina lidí si totiž představuje…

Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

19.07.2018 10:06 New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se…

Tajemství potápěčů odhaleno: Jak dokáží vydržet bez kyslíku až 20 minut?

19.07.2018 09:43 Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama