Asteroid jen těsně mine Zemi, NASA vyzkouší obranný systém

Během čtvrtka kolem Země proletí asteroid s označením 2012 TC4 o velikosti rodinného domu, vědci tak dostanou jedinečnou příležitost vyzkoušet obranný systém planety. V jednu chvíli bude vesmírný cestovatel Zemi blíž než Měsíc.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Asteroid, ilustrační foto.

Podle vědců bude obrovský kámen vzdálen od Země jen 44 tisíc kilometrů, tedy asi 36 tisíc kilometrů nad vzdáleností, ve které se obvykle pohybují komerční letadla. To představuje asi jen osminu vzdálenosti mezí naší planetou a Měsícem. Mike Kelley z týmu NASA, která má na starosti identifikaci vesmírných hrozeb, slibuje, že meteorit nepředstavuje ohrožení ani pro družice.

"Sledujeme ho už dva měsíce," tvrdí Kelley s tím, že jeho tým má velmi dobrou představu o poloze objektu a jejich výpočty ohledně jeho dráhy jsou přesné. Už podle názvu meteoritu lze usoudit, že poprvé byl spatřen před 5 lety, kdy se předpokládalo, že mine Zemi v dvojnásobně větší vzdálenosti. pak se však na několik let vytratil vědcům z pohledu.

2012 TC4 má předpokládanou velikost mezi 15 a ž 30 metrů, tedy přibližně stejně velký jako Čeljabinský meteor, který ráno 15. února 2013 zazářil nad ruským městem Čeljabinskem. Těleso v atmosféře vybuchlo a způsobilo na zemi značné škody, uvolnit měl energii 30 krát větší, než byla bomba shozená na Hirošimu na konci 2. světové války.

Zatímco čeljabinský incident byl neočekávaný, o 2012 TC4 víme už dlouho. O milionech dalších těles ve vesmíru však nemáme ani tušení a ruská tragédie se může velmi snadno zopakovat. Podle Ruedigera Jehna z Evropské kosmické agentury proletí objekt i kolem Slunce a kolem Země se objeví znovu v letech 2050.

"Ani v roce 2050 se lidé na Zemi nemusí obávat, předběžné výpočty však varují, že až se s ním setkáme příště, jeho dráha bude odkloněná takovým způsobem, že by mohl do země narazit již v roce 2079," varoval nizozemský vědec Reudiger Jehn. Šance, že ke srážce dojde je jedna ku 750. Na seznamu vesmírných hrozeb tak asteroid nyní zaujímá 13. pozici.

Ve skutečnosti není 2012 TC4 až tak výjimečný, podobně velké objekty minou Zemi ve stejné vzdálosti každoročně asi třikrát. 2012 TC4 je ale pro vědce očekávanou událostí, byl mezi všemi kandidáty vybrán jako testovací objekt pro obranný systém Země. Všechny kosmické laboratoře na světě budou bedlivě sledovat, zda se jsou jejich výpočty věrohodné a pomocí dalekohledů se chtějí dozvědět více o struktuře asteroidu. "Pro nás je to test, chceme vědět, jak dobře se dokážeme připravit na skutečné hrozby," řekl Detlef Koschny z Evropské kosmické agentury.

Mnoho vědců věří, že dinosaury na Zemi vyhubil meteorit. Domnívají se proto, že i lidstvo by mohl čekat podobný osud. Každý bezpečný přelet asteroidu je tak vítanou zkouškou pro astronomy, kteří si otestují svoje znalosti a připravenost. Do budoucna se připravují plány na zničení hrozeb dřív, než se k nám dostanou. Do té doby se budeme muset spokojit jen s matematickými výpočty.

Podle odborníků bude 2012 TC4 nejblíž Zemi ve čtvrtek kolem 16.40 australského času. Nacházet se bude jižně od Austrálie. Pokud se na něj i vy těšíte a budete se zrovna nacházet na jižní polokouli, pak vás bohužel zklameme. Viditelný nebude ani pomocí regulérních dalekohledů, které máte možná doma. Pokud se ale v Evropě vydáte do observatoře z noci ze středy na čtvrtek, pak budete možná mít štěstí a zahlédnete nějaké záblesky.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci objevili dva tisíce let staré zvířecí kosti, které je překvapily

25.06.2018 15:23 Archeologické pozůstatky vědci objevili v Číně. Objevené zvířecí kosti patří do biologické čeledě…

Nový šílený trend? Na sociálních sítích koluje neuvěřitelná rada, jak…

25.06.2018 14:18 Lidé jsou schopni sníst a vypít téměř cokoliv. Před nedávnem se po internetu šířila výzva „Tide Pod…

"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

25.06.2018 07:00 Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou…

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama