Proč někteří lidé zvažují sebevraždu? Podle vědců mají jinak vyvinutý mozek

Pociťujete někdy chmury, deprese nebo máte myšlenky na sebevraždu? Podle vědců za to může váš jinak stavěný mozek. Odborníci doufají, že výzkum jim pomůže lépe strukturovat léčiva, se kterými léčí psychiatři deprese.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Dívky v depresi, ilustrační fotografie

Mnoho lidí občas zažívá podzimní splíny, ale jiní se tak cítí po celý rok. Psychiatři z univerzity v Manchestru nyní přišli na to, že existuje spojitost mezi sebevražednými myšlenkami a neurofilamentou u pacientů s depresivní poruchou. Pomocí PET skenů dokázali zjistit zvýšené hladiny mikrogliální aktivity (indikace na mozkový zánět) u nemocných lidí.

Neurofilamenta jsou vláknitá bílkoviná struktura v cytoplazmě neuroů a podle vědců může jejich zvýšený výskyt způsobovat sklony k sebevražedným myšlenkám a chováním. Výzkum tak podpořil předchozí zjištění, že mozek sebevrahů funguje jinak, v minulosti se však nevědělo, v čem přesně se nachází tato odlišnost.

Studie je výjimečná v tom, že na místo aby se soustředila na výzkům mozků již zesnulých sebevrahů, poprvé se zabývá rozborem ještě živých pacientů s nebezpečnými sklony. Sophie Holmes, spoluautorka publikace, a její a kolegové analyzovali hladiny translokátorového proteinu (TSPO) u čtrnácti pacientů, kteří byli diagnostikováni s mírnou až těžkou depresí, ale neužívali antidepresiva. Vyšší hladiny proteinu jsou příznakem, že mikroglie je aktivní - k tomu by nemělo docházet, pokud je pacient zdravý.

Výsledky pak byly porovnány s testy u zdravých lidí a odlišnost hladiny neurofilamentů byla jasně prokazatelná. Nejzávažnější zánět mozku se vyskytoval v přední cingulární kůře. Je to ta část mozku, která pomáhá regulovat náladu. Abnormální aktivita v menším množství byla zaznamenána také v oblastech zodpovědných za emoce, paměť a plánování.

Podle odborníka Johna Krystala jsou poznatky významné v tom, že konečně dokazují vliv neurobiologie na psychiku lidí. Také to přináší naděje, že by protizánětlivé léky dokázaly spolehlivěji léčit deprese. Podle autorů tak právě psychiatrie učinila důležitý objev, protože současná antidepresiva se zaměřují na jiné oblasti.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Co se děje s vaším tělem, pokud příliš dlouho zadržujete moč?

24.06.2018 13:20 Známe to asi všichni – občas cítíme, že bychom se chtěli vymočit, ale nejde to. Ať už proto, že…

Láska jako chemický proces. Co se děje, když se zamilujeme?

24.06.2018 06:20 Glasgow - Zamilovanost je jeden z nejkrásnějších pocitů na světě. Jen těžko ji ale můžeme vědomě…

Statisíce lidí v ohrožení? Nebezpečný vulkán téměř jistě vybuchne a bude…

23.06.2018 22:09 Aktualizováno Sopka ležící na Novém Zélandu téměř jistě vybuchne – a otázkou není „jestli“, ale „kdy“, varují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama