Test na rakovinu za pár vteřin? Vědci pracují nejen na léčbě, ale i na diagnostice

Rakovina patří k největším zdravotním problémů naší doby a boj proti ní zaměstnává lékaře i vědce po celém světě. Problémem je mimo jiné i diagnostika nádoru, ke které jsou nutné invazivní zákroky. To by se ale v budoucnu podle deníku Time mohlo změnit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Ačkoliv jsou krevní testy jedním z nejméně invazivních způsobů, jak mohou lékaři zjistit stav lidského těla a zdraví, v případě rakoviny zatím bohužel nebylo možné se na tyto testy spoléhat. Jak deník vysvětluje, ačkoliv se úlomky nádoru někdy do krve dostávají, je těžké je najít a objevují se jen vzácně.

Pro přesnou diagnózu rakoviny proto zatím je nutné, aby na základě symptomů lékaři provedli podrobnější vyšetření a odebrali vzorek tkáně – takzvanou biopsii.

Pokroky v lékařské vědě a sekvenování lidského genomu ale nyní přináší naději, že by se v budoucnu mohla rakovina skutečně diagnostikovat i pouhým krevním testem. Na výročním setkání Americké společnosti klinické onkologie to oznámili výzkumníci ze společnosti Guardant, která se na tento typ výzkumu zaměřuje.

Vědci z této společnosti provedli studii na 15 tisících lidech, u kterých byly provedeny testy na 70 různých genů nádorů. Výsledky byly následně porovnány s výsledky biopsií. Shoda byla 98 %.

Tyto krevní testy navíc jsou schopné detekovat i přesné mutace, což následně lékařům umožní pacientovi nabídnout léčbu, která je na jeho typ onemocnění ideální. Oproti tradiční biopsii mají krevní testy i tu výhodu, že mohou být snadno opakovány, což pomůže zhodnotit vývoj nádoru a případně změnit poskytovanou léčbu. Tyto testy také nejsou omezeny lokálně – buňky v jedné části nádoru totiž nemusí být stejné jako v jeho jiné části.

Vědci se nedomnívají, že krevní testy biopsii zcela nahradí, protože jsou velmi cílené, takže pro určení přesného typu nádoru je stále potřeba biopsie. Helmy Eltoukhy, výkonný ředitel Guardantu, ale podotýká, že by mohly nahradit „každou další biopsii".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prachová bouře už běsní na celém Marsu, závoj "tau" přesáhl 10. stupeň

21.06.2018 16:10 Mys Canaveral - Prachová bouře na Marsu už zasáhla celou rudou planetu. Nevlídné podmínky před více…

Sebrali vám lékaři krční mandle? Vědci pro vás mají velmi špatné zprávy

21.06.2018 10:43 Melbourne - Vědecké výzkumy v Dánsku zjistily, že odstranění krčních či nosních mandlí nenese žádné…

Rotace Země se zpomaluje. Až se zastaví úplně, vypukne apokalypsa

21.06.2018 06:45 New York - Všechny planety ve vesmíru mají jedno společné. Bez ohledu na svou velikost, povrch a…

Nad Českem prosvištěl další bolid, úlomky mohly zůstat na Karlovarsku

20.06.2018 12:49 Karlovy Vary - Jasný bolid mohli Češi letos pozorovat už potřetí. Na obloze se naposledy objevil v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama