Kde leží budoucnost medicíny? Vědci dávají místo mozku přednost jiné části těla

Technologie a výzkum neustále a neúprosně postupují kupředu a posouvají hranice lidských možností. Zdá se, že v oblasti lékařství se dalších průlomů dočkáme zejména díky výzkumům střevní mikroflóry. Informace o tom přinesl server Huffington Post.

Přidejte svůj názor

Lékaři

Výzkumy za posledních několik let ukázaly, že mikroflóra v lidských střevech významným způsobem ovlivňuje fungování endokrinního a imunitního systému, správné fungování mozku, ale například i změny nálad nebo kognitivní funkce. Klíček ke zdraví je správná rovnováha bakterií v rámci tohoto mikrobiomu.

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) se nyní pokoušejí těchto bakterií využít k léčení nemocí. Snaží se toho docílit přeprogramováním jejich funkcí tak, aby opravovaly metabolické dysfunkce. Podle některých vědců právě v tomto typu živých léčiv leží budoucnost medicíny.

V biofarmaceutické laboratoři MIT Synlogic se vědci snaží vytvořit takzvaná „syntetická biotika". Jde o bakterie takto přeprogramované na úrovni DNA k tomu, aby prováděly důležité metabolické funkce a bojovaly proti zánětům.

Jak vysvětluje doktor Timothy Lu z MIT, obor syntetických biotik má velmi blízko ke známější probiotice – s tímto oborem se člověk může běžně setkat například v podobě dostupných přípravků, které obsahují člověku prospěšné bakterie.

Přeprogramované bakterie ale dokáží pracovat daleko přesněji a mohou léčit konkrétní problémy. V budoucnu by tento typ přípravků mohl pomoci i při léčbě některých zánětlivých onemocnění trávicího systému, jako je například Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, nebo vzácných genetických poruch.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prachová bouře už běsní na celém Marsu, závoj "tau" přesáhl 10. stupeň

21.06.2018 16:10 Mys Canaveral - Prachová bouře na Marsu už zasáhla celou rudou planetu. Nevlídné podmínky před více…

Sebrali vám lékaři krční mandle? Vědci pro vás mají velmi špatné zprávy

21.06.2018 10:43 Melbourne - Vědecké výzkumy v Dánsku zjistily, že odstranění krčních či nosních mandlí nenese žádné…

Rotace Země se zpomaluje. Až se zastaví úplně, vypukne apokalypsa

21.06.2018 06:45 New York - Všechny planety ve vesmíru mají jedno společné. Bez ohledu na svou velikost, povrch a…

Nad Českem prosvištěl další bolid, úlomky mohly zůstat na Karlovarsku

20.06.2018 12:49 Karlovy Vary - Jasný bolid mohli Češi letos pozorovat už potřetí. Na obloze se naposledy objevil v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama