Co by se stalo, kdybychom několik dní nespali? Nejprve se přiznáme k vraždě, a poté?

Spánek je jednou ze základních potřeb všech živých organismů. Co by se ale stalo, kdybychom ho měli dlouhodobě nedostatek nebo nespali vůbec. V prvním jmenovaném případě začne člověk trpět halucinacemi a přizná se i k věcem, které nikdy nespáchal, jako například k vraždě. O poznání horší konec ale čeká ty, kteří by chtěli zkusit nespat vůbec.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Při hledání pachatele zločinu si vyšetřovatelé musí dávat pozor na mnoho věcí. Jednou z nich je i fakt, že se někdy lidé přiznají ke zločinům, které nespáchali, a to aniž by k tomu měli důvod, jakým by mohlo být například krytí blízké osoby.

Server New Scientist upozornil na novou studii, podle které může za mnohými z těchto přiznání stát spánková deprivace. Ta je často využívána jako efektivní metoda mučení a způsobuje ospalost, nemožnost soustředění a halucinace.

V rámci studie provádělo 88 lidí různé úkoly na počítači. O týden později se vrátili a opět prováděli různé úkoly. Poté někteří z nich spali 8 hodin, zatímco jiní zůstali vzhůru celou noc. Následující ráno byli obviněni z toho, že zmáčkli klávesu Escape a tím smazali všechna data, ačkoliv byli před tímto dříve varování.

Polovina z lidí, kteří nespali, se k tomu falešně přiznala. Z odpočinutých lidí tak učinilo 18 %. Server poukazuje na fakt, že zatímco například v Anglii je nelegální vyslýchat mimo krizové situace lidi, kteří neměli dostatek spánku, v jiných zemích, včetně USA, podobný zákon neexistuje.

Toto zjištění je problematické i z toho důvodu, že spánková deprivace byla někdy naopak přímo využívaná jako vyšetřovací metoda. Ačkoliv se podle některých odborníků mohou případné výsledky lišit při provedení obdobné studie na vězních, i tak se bude tato studie zřejmě v budoucnosti citovat při relevantních soudních procesech.

Vědci také zkoumali, co by se stalo, pokud bychom několik dní nespali vůbec. Výsledek není vůbec překvapivý, zemřeli bychom. Ukázaly to pokusy na dospělých kočkách a psech, kteří po 15 dnech nepřetržitého bdění hynuli na celkové vyčerpání organismu.

Sérii pokusů provedl dříve i filozof Allen Rechtschaffen, který dlouhodobě bránil ve spánku krysám. Hlodavci vykazovali za několik dnů známky oslabení, poté se začaly chovat jako by byly ve stresu a objevily se u nich poruchy pohyblivosti a úbytek na váze.

Nakonec došlo ke zduření žláz s vnitřní sekrecí, v břiše se jim objevily žaludeční vředy a poté krysy uhynuly. Některé vydržely jen několik dní, jiné celý měsíc, výsledek byl ale vždy stejný. Lze proto předpokládat, že na člověka by měla absence spánku podobný efekt.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Co se děje s vaším tělem, pokud příliš dlouho zadržujete moč?

24.06.2018 13:20 Známe to asi všichni – občas cítíme, že bychom se chtěli vymočit, ale nejde to. Ať už proto, že…

Láska jako chemický proces. Co se děje, když se zamilujeme?

24.06.2018 06:20 Glasgow - Zamilovanost je jeden z nejkrásnějších pocitů na světě. Jen těžko ji ale můžeme vědomě…

Statisíce lidí v ohrožení? Nebezpečný vulkán téměř jistě vybuchne a bude…

23.06.2018 22:09 Aktualizováno Sopka ležící na Novém Zélandu téměř jistě vybuchne – a otázkou není „jestli“, ale „kdy“, varují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama