Upouštíte před partnerem větry? Podle vědců byste měli, prodloužíte mu život

V partnerských vztazích existují určitévýznamné milníky – první společná dovolené, společné bydlení nebo svatba. Pak jsou tu ale věci, o kterých se veřejně nemluví. To se většinou týká hygienických návyků nebo třeba prdění. Podle vědců je přitom prospěšné, když před sebou partneři navzájem vypouštějí plyny.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Plynová maska

Výzkum zveřejněný v časopise Medicinal Chemistry Communications zkoumal účinky plynného sirovodíku – tedy stejné látky, která vychází z nás. Vědci zjistili, že vystavení účinkům plynů může odvrátit poškození mitochondrií - příčinu mnoha zdravotních problémů.

„Sirovodík je dobře známý jako pronikavý a zapáchající plyn připomínající zkažená vejce a je přirozeně produkován v lidském těle. Ve skutečnosti muže být ve zdravotnictví jakýmsi hrdinou," říká výzkumník a lékař Mark Wood.

Překvapivě tedy může plyn obsažený v lidských větrech snížit riziko několika život ohrožujících nemocí včetně rakoviny, mrtvice a srdečních záchvatů. Podle výzkumníků bylo také prokázáno, že brání artritidě a demence ve stáří.

„Když jsou buňky stresovány onemocněním, čerpají enzymy, aby vytvořily malé množství sirovodíku. To udržuje mitochondrie v chodu a dovoluje buňkám žít. Pokud se tak nestane, buňky umírají a ztrácejí schopnost kontrolovat záněty. Využili jsme tento přirozený proces a vytvořili jsme směs AP39, která pomalu dodává velmi malé množství tohoto plynu specificky do mitochondrií," říká profesor Matt Whiteman.

Vytvoření nové sloučeniny může být podle vědců klíčem k nové léčbě, neboť zajistí, že tělo uchová a produkuje správné množství sirovodíku. Podle vědců výzkum ukázal, že pokud se aplikuje AP39 u kardiovaskulárních onemocnění, 80 procent mitochondrií v buňkách v srdci přežívá i ve vysoce destrukčních podmínkách.

Dřívější výsledky také ukazují, že AP39 může pomoci snížit vysoký krevní tlak a také dramaticky zlepšit šance na přežití po infarktu tím, že zpomalí srdeční tep. Tým nyní pracuje na testování sloučeniny u lidí.

Lidské větry jsou mixem různých plynů. Obsahuje kyslík, dusík, vodík, oxid uhličitý a methan. Jen jedno procento tvoří zapáchající složka. Tu vytváří sirovodík, který „voní“ jako zkažená vejce, ale také dimethylsulfid - ten zase připomíná vařené zelí - a methylmerkaptan připomínající shnilou zeleninu.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prachová bouře už běsní na celém Marsu, závoj "tau" přesáhl 10. stupeň

21.06.2018 16:10 Mys Canaveral - Prachová bouře na Marsu už zasáhla celou rudou planetu. Nevlídné podmínky před více…

Sebrali vám lékaři krční mandle? Vědci pro vás mají velmi špatné zprávy

21.06.2018 10:43 Melbourne - Vědecké výzkumy v Dánsku zjistily, že odstranění krčních či nosních mandlí nenese žádné…

Rotace Země se zpomaluje. Až se zastaví úplně, vypukne apokalypsa

21.06.2018 06:45 New York - Všechny planety ve vesmíru mají jedno společné. Bez ohledu na svou velikost, povrch a…

Nad Českem prosvištěl další bolid, úlomky mohly zůstat na Karlovarsku

20.06.2018 12:49 Karlovy Vary - Jasný bolid mohli Češi letos pozorovat už potřetí. Na obloze se naposledy objevil v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama