Devastující zemětřesení? Příští rok jejich počet rapidně stoupne, varují vědci

Colorado/Montana - Bylo v tomto roce podle vás hodně přírodních katastrof jako hurikány, tornáda a zemětřesení? V tom případě vás budoucnost nepotěší. Podle vědců bude rok 2018 na tyto přírodní úkazy mnohem bohatší. Informoval o tom server The Guardian.

Přidejte svůj názor 1 komentář

itálie

Vědci bijí na poplach. Příští rok by se měl odehrát velký nárůst přírodních katastrof, především zemětřesení. Domnívají se, že změny v rychlosti rotace kolem vlastní osy může vyvolat intenzivní seismickou aktivitu, a to hlavně v obývaných tropických oblastech.

I když změny v rotaci budou hodně malé - den se zkrátí přibližně o milisekundu - pořád je podle vědců možné, že se kvůli nim uvolní obrovské množství podzemní energie.

Spojitost mezi rychlostí zemské rotace a seismickou aktivitou bylo nedávno popsáno v práci Rogera Bilhama a Rebeccy Bendickové z univerzit v Coloradu, respektive v Montaně. V této studii se výzkumníci zaměřili na všechna zemětřesení s minimální silou 7 stupňů Richterovy škály od roku 1900.

Tímto způsobem našli od počátku minulého století do této doby pět období, kdy se rapidně zvýšil počet zemětřesení. "V těchto periodách docházelo až k 30 silným zemětřesením ročně," píše Bilham.

"Mimo tato období docházelo průměrně jen k 15 větším zemětřesením v jednom roce," doplňuje. Výzkum našel souvislost mezi zpomalenou rotací Země kolem své vlastní osy a počtem zemětřesení.

Podle studie následovalo v posledních 117 letech vždy po zpomalení zemské rotace období silnějších zemětřesení. "Je to jednoduché. Po období zpomalení rotace planety nás čeká 5 let plných devastujících zemětřesení," předpovídá Bilham.

Tato informace je důležitá především proto, že perioda zpomalení zemské rotace začala před téměř pěti lety. To znamená, že období silných zemětřesení se blíží.

"Tento rok jsme čelili asi jen šesti opravdu velkým zemětřesením. Příští rok to může být klidně 20," potvrzuje obavy Bilham.

Otázkou je, kde tato zemětřesení udeří. Podle Bilhama je jakákoli předpověď místa složitá, ale výzkum ukázal, že většina zemětřesení v minulosti, která měla spojitost se zpomalením zemské rotace, se udála v tropických oblastech kolem rovníku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Yellowstonský supervulkán se probouzí? Na skalách se objevují obří pukliny…

19.07.2018 10:53 Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém…

Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

19.07.2018 10:06 New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se…

Tajemství potápěčů odhaleno: Jak dokáží vydržet bez kyslíku až 20 minut?

19.07.2018 09:43 Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a…

Máte rádi párky, slaninu a šunku? Raději je hned vyhoďte, mohou na vás mít…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Dopřáváte si rádi salámy, slaninu či párky? Podle vědců byste je raději měli ze svého jídelníčku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama