Proč po kýchnutí říkáme "pozdrav pánbůh"? Souvisí to s nadpřirozenými silami

Když slyšíme někoho kýchat, téměř automaticky mu odpovíme mu „pozdrav pánbůh“ nebo „na zdraví“. Přemýšleli jste někdy, co to vlastně znamená a proč právě tato kýchajícím lidem říkáme?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Proč po kýchnutí říkáme

Kýchání bývá příznakem nachlazení, trápí ale třeba také alergiky. Kýchat mohou dokonce i zvířata. Ve většině případů je kýchání určeno k vyloučení cizích částic a dráždivých látek z dýchacích cest, zejména z nosní dutiny – jde tedy o jakýsi ochranný reflex, vysvětluje pro server Business Insider doktor Jonathan Moss. 

Podle historiků existuje několik důvodů, proč se přání „na zdraví" nebo „pozdrav pánbůh" v češtině, „bless you" v angličtině nebo „gesundheit" v němčině, rozšířilo.

Řekové a Římané považovali kýchání za znamení celkového zdraví a vyjadřovali přání všeho dobrého osobě, která kýchla, použitím sousloví „žijte dlouho“ nebo „kéž vám Jupiter požehná“.

Ve 14. století papež Řehoř VII. pojem „Bůh žehnej“ popisoval jako „krátkou modlitbou, která se má říci po každém kýchnutí, aby byl dotyčný chráněný před morem“, vysvětluje server Business Insider.

Kýchnutí podle některých znamenalo ústup nemoci a zdravý organismus. Podle některých zdrojů si pak „zdravíčkem" přáli lidé přežití zákeřné nemoci.

Jedna z teorií ale také říká, že kýchající osoba opravdu na okamžik zemře, přání ho ale přivede ze záhrobí zpět. Zároveň mu tím vyseknete poklonu, že má dobré zdraví, protože doopravdy nezemřel. Ve starověku také lidé věřili, že při kýchání můžete ztratit svou duši, nebo vás ovládne ďábel. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Supervulkán se probouzí? S Yellowstonským parkem se děje něco vážného

19.07.2018 23:17 Aktualizováno Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém…

Můžeme na veřejných toaletách chytit nepříjemné choroby?

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Použití veřejných toalet patří mezi noční můry mnohých z nás. Většina lidí si totiž představuje…

Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

19.07.2018 10:06 New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se…

Tajemství potápěčů odhaleno: Jak dokáží vydržet bez kyslíku až 20 minut?

19.07.2018 09:43 Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama