Katastrofa se blíží? Ubývá voda, klimatičtí uprchlíci se dávají do pohybu

Není to tak dlouho, co desetitisíce migrantů denně překračovalo hranici Evropské unie. Snažili se uprchnout před válkou a chudobou s nadějí, že v zahraničí najdou bezpečí. Není zcela vyloučené, že se podobná situace bude brzy opakovat. Bída, neustávající konflikty a terorismus Blízký a Středních východ totiž nadále sužují. K těmto tragickým skutečnostem se navíc přidává změna klimatu.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Sucho

Extrémní sucho, které v letech 2006-2011 postihlo Sýrii, mohlo být důsledkem klimatických změn. Jak ve svém článku pro time.com uvedla Aryn Bakerová, sucho vedlo k rozšiřování chudoby a stěhování lidí do měst. „Dva miliony Syřanů bylo přinuceno přesídlit se nejen kvůli Asadově špatné vládě, ale i kvůli suchu,” domnívá se Francesco Femia z amerického Centra pro klima a bezpečnost. „Toto vnitřní vysídlení pravděpodobně přispělo ke vzniku sociálních nepokojů, které vyvolaly válku. Jejím následkem se stal proud uprchlíků mířících do Evropy.” Co se stalo v Sýrii, se podle Femii může velmi snadno odehrát i jinde. 

Změna klimatu už ovlivnila počasí v Africe a v Asii. Přírodní katastrofy jako jsou sucha a záplavy, nastávají mnohem častěji. Zemědělská půda se mění v poušť, vlny veder ničí úrodu a pastviny. Z dlouhodobého hlediska mohou klimatické změny přimět pastevce, rybáře a zemědělce k opuštění postižených oblastí, jak se to již stalo v Sýrii.

Pentagon a další američtí představitelé opakovaně varují před vypuknutím válek o vodu. Soupeřící vlády a ozbrojené skupiny se mohou při úbytku zdrojů uchylovat k násilí a způsobit tak další a další migrační vlny. Bývalý americký ministr zahraničí John Kerry tuto novou skupinu migrantů označil za „klimatické uprchlíky”.

Počkejte si, až dojde voda

„Vy si možná myslíte, že migraci do Evropy způsobuje extrémismus. Počkejte ale, až začne docházet voda, bude chybět jídlo a jeden kmen bude bojovat proti druhému o holé přežití,” pohrozil Kerry v průběhu konference o klimatu ve městě Anchorage.

Odborníci na bezpečnost tento proces mohou sledovat již dnes v oblasti severní Afriky a Sahelu, který tvoří pás zemědělské půdy jižně od Sahary. „Všechny dostupné informace potvrzují, že ke změně klimatu dochází. Dezertifikace, nedostatek vody a záplavy nutí lidi dát se do pohybu,” řekl Michael Werz z Centra pro pokrok Ameriky.

Afghánci a Syřané donedávna tvořili největší skupinu uprchlíků mířících do EU, ale ani Afričané ze Sahelu nezůstávají pozadu. „Nikdo z nich neříká, že vyráží do Evropy kvůli zvyšujícím se emisím CO2,” s nadsázkou dodal Werz. Následné efekty jako ničení úrody, nemocná zvířata a konflikty o zdroje tlačí obyvatele Sahelu na sever, aby se zbavili chudoby. Rozvrácená Libye nabízí migrantům a pašerákům možnost, jak se dostat přes Středozemní moře. 

Zastavme konflikty ještě předtím než vzniknou

EU vede nekonečné debaty o tom, co s migranty dělat. Mezinárodní organizace většinou vyzývají ke stabilizaci situace v zemi původu těchto uprchlíků. Nestačí ale jen mluvit o nutnosti ukončit konflikty.

„Je třeba věnovat mnohem větší pozornost přizpůsobování se novým klimatickým podmínkám a zajistit dostatek vody a jídla, aby migrace přestala být jediným východiskem,” myslí si Francesco Femia. Řešení problému odstraněním jeho příčin neznamená ukončení konfliktů, ale jejich zastavení ještě předtím než vůbec vzniknou. Tak by se dalo postupovat i u samotné změny klimatu.

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spíte více než osm hodin denně? Vašemu tělu hrozí katastrofa

17.08.2018 14:51 Dlouhou dobu se vědci domnívali, že spánek kratší než 6 hodin a delší než 10 hodin lidskému tělu…

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama