Nejhorší pád lávek v historii: Při tragédii v Kansas City zemřely desítky lidí

Při pádu lávky v pražské Troji dnes naštěstí nedošlo k žádnému úmrtí. Ne vždy ale končí tyto katastrofy pouze zraněním. Své o tom ví tisíce lidí, kteří se 17. července 1981 sešly na slavnostním večírku v atriu kansaského hotelu Hyatt Regency. Desítky lidí pozorovaly zábavu ze tří lávek nad tanečním parketem, které byly připevněny ke stropu budovy. Pět minut po sedmé večer se dvě z těchto 32 tunových konstrukcí náhle zřítily na přítomné hosty. Následkem této katastrofy přišlo o život 114 lidí a dalších 200 jich bylo zraněno.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hotel Hyatt Regency těsně po tragédii, která si vyžádala desítky lidských životů

Stavba hotelu Hyatt Regency začala v roce 1978 v obchodním komplexu Crown Center. Jak poznamenal Jason Roe ve svém textu pro internetové stránky kclibrary.org, projekt byl součástí snahy města oživit chátrající čtvrť nedaleko nádraží. Hotel svou moderní restaurací, výstavní síní, konferenčními prostory a více než 700 pokoji přispěl k luxusní podobě Crown Center. 40 pater vysoký Hyatt Regency představoval až do roku 1986 nejvyšší budovu amerického státu Missouri. Po otevření hotelu v roce 1980 se v něm pravidelně pořádaly taneční zábavy, které vždy dokázaly přilákat tisíce tanečních nadšenců. 

Po pouhém jednom roce ale tragický kolaps lávek zavěšených nad hotelovým atriem navždy poznamenal město Kansas. V momentě, kdy tisíce lidí tančilo do rytmu písně „Satin Doll“, se bez předchozího varování ze stropu uvolnily dvě mohutné konstrukce. Svědci neštěstí později vypověděli, že bezprostředně po katastrofě zavládlo hluboké ticho. Pak následovaly výkřiky raněných a šokovaných návštěvníků a všeobecná panika. Záchranáři se celou noc snažili vyprostit stovky obětí, jež uvízli pod troskami.

Stavba odporovala tehdejším předpisům

Následné vyšetřování odhalilo vážné konstrukční nedostatky, které způsobilo nedorozumění mezi projektanty z firmy Jack D. Gillum and Associates a stavbaři z Havens Steel. Podle původního návrhu měly na sadě nosných tyčí připevněných ke stropu viset obě lávky, jež se 17. července 1981 zhroutily dolů do atria. Namísto toho byla spodní lávka připevněna nosnými tyčemi k té vrchní. 

Nosné tyče byly k nosníkům na stropu přišroubovány pomocí malých matek a podložek. Když se lávky začaly hroutit, nosníky váhu nevydržely a nosné tyče jimi projely. Vyšetřovatelé nehody poznamenali, že takové stavební řešení odporovalo tehdejším předpisům, ale přesto prošlo všemi kontrolami. Podle amerického úřadu National Bureau of Standards mohla nosná konstrukce sotva unést samotné lávky, natož pak váhu dalších desítek lidí.

Odškodnění ve výši 140 milionů amerických dolarů

Projektanti podepsaní pod návrhem stavby přišli po katastrofě o svá pracovní povolení a stejně tak firma Jack D. Gillum and Associates. Trestné řízení ale nebylo nikdy zahájeno. Místní periodika Kansas City Times a Kansas City Star následně získala novinářskou Pulitzerovu cenu za zpravodajství o katastrofě, jejích následcích a pozdějším vyšetřování. Vlastník hotelu, Crown Center Redevelopment Corp, vyplatil obětem a pozůstalým odškodnění v celkové výši 140 milionů amerických dolarů.

Připomínání této fatální nehody je důležité pro budoucnost, přestože se tisíce lidí, které postihla, na ni snaží zapomenout a udělat krok před. Mnoho dalších chce mít totiž jistotu, že se napříště stavitelé podobných budov z kansaského neštěstí poučí. Podle počtu obětí patří katastrofa v hotelu Hyatt Regency k nejhorším konstrukčním selháním v americké historii.

Matt Campbell ve svém příspěvku pro internetové stránky kansascity.com uvádí, že v listopadu 2015 byl obětem nehody konečně odhalen památník.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Supervulkán se probouzí? S Yellowstonským parkem se děje něco vážného

19.07.2018 23:17 Aktualizováno Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém…

Můžeme na veřejných toaletách chytit nepříjemné choroby?

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Použití veřejných toalet patří mezi noční můry mnohých z nás. Většina lidí si totiž představuje…

Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

19.07.2018 10:06 New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se…

Tajemství potápěčů odhaleno: Jak dokáží vydržet bez kyslíku až 20 minut?

19.07.2018 09:43 Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama