Jak předejít sebevraždám dětí? Rodiče by s nimi neměli ztrácet kontakt, tvrdí americká studie

Atlanta - Mezi pozorností rodičů, kterou věnují dětem, a sebevraždami náctiletých prý existuje přímá spojitost. Alespoň to tvrdí nová americká studie. Existují způsoby, jak tragédiím zabránit? Podle výzkumníků je úloha rodičů prostá. O výzkumu informoval zpravodajská agentura Beta.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotka

Teenageři, jejichž rodiče jsou jim vzdáleni nebo se zřídkakdy zajímají o jejich pocity, mají mnohem častěji sebevražedné sklony a myšlenky, než ti, kteří získávají pozornost rodičů. Alespoň to uvádí americká studie.

Výzkum se prováděl na dětech od 12 do 17 let. "Děti musejí vědět, že je někdo s nimi, že se zajímá o jejich problémy. Bohužel mnoho dětí tuto podporu necítí, což je velký problém," řekl na každoroční zdravotnické konferenci v Atlantě doktor Keith King, vedoucí výzkumu.

Profesoři z Univerzity v Cincinnati se domnívají, že děti ve věku 12 a 13 let jsou nejcitlivější na chování rodičů a na jejich pozornost. Pokud se jim rodiče dostatečně nevěnují, hrozí veliké riziko, že si dítě začne pohrávat s myšlenkou ukončit svůj život. To samé vědci dokázali i u skupiny mladých kolem 17. roku života.

Doktor King také upozorňuje na to, že rodič vždy nemusí správně odhadnout situaci s dítětem. "Někdy si rodiče myslí, že se starají správně, může to však být jen z jejich pohledu. Adolescent to vnímá jinak," řekl King pro server Daily Maverick.

King i jeho kolegyně Rebecca Vidoureková varují, že myšlenky na sebevraždu nemusejí být jediným problémem. "Náctiletí jsou v takovém případě také více přístupní drogám nebo rizikovému sexuálnímu chování," dodává King.

Studie vznikla na základě dvou nedávných případů sebevražd dětí ve Spojených státech. To se oběsily dvě dívky - jedna desetiletá z Colorada a třináctiletá z Kalifornie.

Statistiky přitom ukazují hrozivá čísla. Podle oficiálních amerických vládních informací spáchalo v roce 2015 sebevraždu na 6 tisíc dětí nebo mladistvých ve věku od 10 do 24 let.

"Rodiče se mě často ptají: 'Co s tím máme dělat?'," říká King. Vidoureková doplňuje: "Přitom je to tak jednoduché. Stačí jim (dětem) občas říci, že jste na ně hrdí, že si vedou dobře nebo jim jen pomoci s domácím úkolem."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Co se děje s vaším tělem, pokud příliš dlouho zadržujete moč?

24.06.2018 13:20 Známe to asi všichni – občas cítíme, že bychom se chtěli vymočit, ale nejde to. Ať už proto, že…

Láska jako chemický proces. Co se děje, když se zamilujeme?

24.06.2018 06:20 Glasgow - Zamilovanost je jeden z nejkrásnějších pocitů na světě. Jen těžko ji ale můžeme vědomě…

Statisíce lidí v ohrožení? Nebezpečný vulkán téměř jistě vybuchne a bude…

23.06.2018 22:09 Aktualizováno Sopka ležící na Novém Zélandu téměř jistě vybuchne – a otázkou není „jestli“, ale „kdy“, varují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama