Dlouhodobé užívání antikoncepce není bezpečné? Nová studie zmařila naděje vědců

Moderní antikoncepční pilulky, které mají nižší obsah estrogenu, mají méně nežádoucích účinků než starší antikoncepce. Velká dánská studie však naznačuje, že - stejně jako starší pilulky - i ty nové mírně zvyšují riziko rakoviny prsu, zejména při dlouhodobém užívání.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zdravotnictví

Výzkumníci zjistili podobné riziko rakoviny prsu u pilulek i nitroděložních tělísek obsahujících progestin, nemohli ale vyloučit riziko ani u dalších forem hormonálních antikoncepce, jako je náplast a implantát,“ píše server The Independent.

Celkové zvýšené riziko však bylo malé, představuje jen jeden případ rakoviny prsu mezi 7 700 ženami užívajícími takovou antikoncepce ročně. Odborníci, kteří přezkoumali výzkum, říkají, že ženy by měly vyvážit tuto zprávu a známé účinky pilulky - včetně snížení rizika jiných nádorových onemocnění.

„Hormonální antikoncepce by měla být stále vnímána jako bezpečná a účinná alternativa pro plánování rodiny," uvedla doktorka JoAnn Mansonová, vedoucí preventivního lékařství na Harvardově nemocnici Brigham a Women's Hospital, která se do výzkumu nezapojila.

Přesto by prý ženy ve věku kolem 40 letech měly zvažovat vysazení takových medikamentů a naopak používat nehormonální nitroděložní tělíska, podstoupit podvázání vaječníků nebo mluvit se svými partnery o vasektomii, myslí se Mansonová.

Studie starších antikoncepčních pilulek prokázaly „čistý přínos pro rakovinu" kvůli snížení rizika rakoviny tlustého střeva, dělohy a vaječníků – a to navzdory zvýšenému riziku rakoviny prsu, uvedla Mia Gaudetová, odbornice na rakoviny prsu.

Mezi odborníky proto panoval optimismus, že novější antikoncepce s nízkými dávkami hormonů by mohla snížit riziko rakoviny prsu, ale tyto výsledky podobné naděje zmařily, přiznala Gaudetová.

Asi 140 milionů žen po celém světě používá nějaký druh hormonální antikoncepce. Výzkumníci analyzovali zdravotní záznamy 1,8 milionu žen ve věku 15 až 49 let v Dánsku, kde národní systém zdravotní péče umožňuje propojení rozsáhlých databází léků na předpis, diagnózy rakoviny a dalších informací.

Výsledky byly zveřejněny ve středu v magazínu The New England Journal of Medicine. Současné a nedávné užívání hormonální antikoncepce bylo spojeno s 20% zvýšením rizika rakoviny prsu. Riziko se dál zvyšuje s delším užíváním - o 9% pokud žena antikoncepci užívá méně než rok, po 10 letech užívání antikoncepce ale toto riziko vzroste až o 38 %.

Výzkumníci nenalezli žádné rozdíly mezi různými typy antikoncepčních pilulek. „Žádný typ hormonální antikoncepce není bohužel bez rizika," uvedla vedoucí autorka studie Lina Morchová z Kodanské univerzitní nemocnice.

Výzkumníci do faktorů ovlivňujících ženu zahrnuli například vzdělání, porody a rodinnou anamnézu rakoviny prsu, ale nebyli schopni vyhodnotit další známé rizikové faktory rakoviny, jako je užívání alkoholu a omezená fyzická aktivita, nebo naopak ochranné faktory jako je kojení.

„Perorální antikoncepce je jako všechny ostatní léky," vysvětluje doktorka Roshni Raoová, která pracuje jako chirurg specializovaný na prsa. „Existují rizika a existují výhody. Pokud máte důvod, abyste ji užívali, je to zcela rozumné,“ uklidňuje ženy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci jsou na nohou. Objevili zvláštního tvora

25.06.2018 15:23 Peking - Archeologické pozůstatky vědci objevili v Číně. Objevené zvířecí kosti patří do biologické…

Nový šílený trend? Na sociálních sítích koluje neuvěřitelná rada, jak…

25.06.2018 14:18 Lidé jsou schopni sníst a vypít téměř cokoliv. Před nedávnem se po internetu šířila výzva „Tide Pod…

"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

25.06.2018 07:00 Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou…

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama