Pět mýtů o zdraví. Kolik máme vypít vody? A jak na nás působí antioxidanty?

Moderní člověk je posedlý svým zdravím. Všude se setkáváme se zaručenými radami, jak si prodloužit život či že ta či ona potravina škodí a neměli bychom ji jíst. Postupem doby se tak ve společnosti začaly šířit různé nesmyslné pověry. Je nadváha opravdu taková tragédie? Musíme vypít litry vody denně? Server newscientist.com přinesl seznam pěti mýtů o našem zdraví.

Přidejte svůj názor

I neochucená minerální voda může všemu zdraví uškodit

Vypít osm sklenic vody denně

Toto je mýtus, který se asi jen tak nevytratí, přitom se vůbec neví, kde se číslo „osm" vzalo, žádné vědecké výzkumy právě toto množství nepotvrdily. Někteří z šíření tohoto mýtu obviňují společnosti, které vyrábějí balenou vodu. V roce 1945 bylo v USA doporučeno vypít jeden mililitr vody na každou kalorii. Z toho se pak vypočítalo, že by dospělý muž měl vypít 2,5 a žena 2 litry vody denně.

Cukr u dětí způsobuje hyperaktivitu 

Ačkoli tomu rodiče asi jen těžko uvěří, pokud dáte dítěti cukr, rozdováděnější rozhodně nebude. Na toto téma byl prováděn výzkum v roce 1996. Jedna skupina dětí dostala cukr, druhá placebo. Rozdíl nebyl žádný. Něco jiného je samozřejmě u dětí s ADHD, ale to je jiná kapitola.

Tělo potřebuje očistu

Žijeme ve světě plném jedu, dýcháme olovo, jídlo obsahuje pesticidy. Lidský organismus se pak stane jakousi popelnicí a tu je třeba čas od času vyčistit, myslí si většina lidí. Není to ale pravda, žádný umělý „detox" tělu nepomáhá. Játra a ledviny dokážou mnoho škodlivin zlikvidovat a co nezničí, v těle už zůstane, ať děláte co děláte.

Díky antioxidantům budete žít déle 

Antioxidant je látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů – snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů. Tím omezují proces oxidace v organismu. Z tohoto důvodu se přidávají do potravin, které by byly jinak oxidací nadměrně poškozovány (žluknutí tuků). Mezi významné antioxidanty patří vitamíny, jejichž zvýšená, snad až nadměrná konzumace se doporučovala od 70. let. V 90. let se ale zjistilo něco zcela jiného. Nadmíra vitamínů tělu škodí, protože i volný kyslík v organismu je zapotřebí. S vitamínovými tabletami a antioxidanty to tedy rozhodně nepřehánějte. Tělu tím můžete naopak ublížit.

Nadváha vám zkrátí život: Co si budeme nalhávat, chorobná obezita opravdu značně poškozuje zdraví, vede mimo jiné k cukrovce druhého typu či závažným chorobám srdce. Pár kil nadváhy ale rozhodně není žádná tragédie. Nedávný průzkum mezi lidmi s mírnou nadváhou ukázal, že se u nich žádné zdravotní komplikace nevyskytují. Takže i zde platí – nic se nemá přehánět a nemusíte šílet z nějakého "kilča" navíc.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Supervulkán se probouzí? S Yellowstonským parkem se děje něco vážného

19.07.2018 23:17 Aktualizováno Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém…

Můžeme na veřejných toaletách chytit nepříjemné choroby?

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Použití veřejných toalet patří mezi noční můry mnohých z nás. Většina lidí si totiž představuje…

Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

19.07.2018 10:06 New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se…

Tajemství potápěčů odhaleno: Jak dokáží vydržet bez kyslíku až 20 minut?

19.07.2018 09:43 Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama