Opravdu ještě nemáme mužskou antikoncepci? Vědci by možná nesouhlasili

Antikoncepce je považována za jeden z nejvýznamnějších objevů v historii, přesto je i navzdory vysoce pokročilému lékařství stále výsadou ženy. Vědcům se totiž stále nepodařilo zjistit, jak mužské sperma "zneaktivnit". To by se ale brzo mohlo změnit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

V současnosti se s výjimkou prezervativů opatření proti početí týkala zejména žen. Pokračující výzkumy se ale snaží najít další alternativy a nové druhy mužské antikoncepce. Server Science Alert upozorňuje na nový objev vědců z univerzity v americké Virginii, který by to mohl umožnit.

Vědcům se podařilo izolovat enzym, který se nachází pouze ve spermiích a ovlivňuje schopnost spermií se pohybovat. Vědci jsou schopni tento enzym vytvořit a domnívají se, že by bylo v budoucnu možné tuto schopnost spermií narušit a znemožnit jim tak, aby oplodnily ženské vajíčko.

To, že se enzym objevuje pouze v mužských varlatech a ovlivňuje pouze pozdní část vývoje spermií, je podle vědců důležité, jelikož to minimalizuje možnost případných vedlejších účinků. Díky schopnosti enzym vytvořit budou vědci schopni provádět laboratorní testy a zjistit, jaké látky fungování enzymu ovlivňují.

Výsledkem by tak v budoucnu měla být mužská nehormonální antikoncepce, která je zcela vratná a bez vedlejších účinků. Na alternativní formě antikoncepce pracuje v současnosti jiný výzkumný tým, který vyvinul speciální produkt – Vasagel, který by mohl být dostupný již v roce 2018. Ten však funguje na jiném principu – fyzicky blokuje průchod spermií chámovody.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci jsou na nohou. Objevili zvláštního tvora

25.06.2018 15:23 Peking - Archeologické pozůstatky vědci objevili v Číně. Objevené zvířecí kosti patří do biologické…

Nový šílený trend? Na sociálních sítích koluje neuvěřitelná rada, jak…

25.06.2018 14:18 Lidé jsou schopni sníst a vypít téměř cokoliv. Před nedávnem se po internetu šířila výzva „Tide Pod…

"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

25.06.2018 07:00 Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou…

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama