Řítí se na nás pohroma z vesmíru? Světem se šíří nová konspirační teorie

Pryč jsou doby, kdy lidé hromadně věřili teoriím o chemtrails, fingovaném přistání na Měsíci nebo zinscenovaném 11. září. Světem se šíří nové konspirační teorie a po debatách o placatosti Země se do popředí dostávají názory lidí, kteří věří, že Měsíc a Slunce zakrývají tajemný objekt, o kterém nám vlády nechtějí říct.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Planeta X přezdívaná

Konspirační teoretik Matt Rogers věří, že Země bude v brzké době zničena. Několik předpovědí už mu sice nevyšlo, přesto se nevzdává své teorie o Planetě X, která má podle něj vyhubit lidstvo. Domnívá se, že vlády o ní ví, nechtějí ale vyvolat u veřejnosti paniku.

Rogers tvrdí, že na skrytí záhadné planety známé jako Nibiru používají vládní představitelé Slunce a Měsíc a navíc rozstřikují po obloze chemikálie, aby lidé pouhým okem nic neviděli.

Podle něj je možné, že se na obloze Měsíc vůbec neobjevuje. Na některých fotografiích totiž oblohu kolem sebe barví do modra a září bílým světlem, což považuje za přinejmenším podivné. Domnívá se tak,že se na obloze místo něj nachází velký reflektor. I přes tuto šílenou teorii ale má mnoho stoupenců.

Planeta X neboli planeta Devět je označení pro planetu, která by se mohla stát novou součástí naší soustavy. Měla by se pohybovat někde za Plutem a dosahovat velikosti Neptunu, tedy několikrát překonat planetu Zemi. Předpokládá se také, že její povrch bude vzhledem k velké vzdálenosti od Slunce zmrzlý, Problém je v tom, že planetu Devět nikdy nikdo neviděl.

První informace o záhadné planetě přišly z Kalifornského technologického institutu (Caltech) v Pasadeně. Vědci v roce 2014 předpověděli existenci planety na základě podivných pohybů jiných objektů daleko od Slunce. Uvedli, že pokud tam někde ještě existuje další planeta naší sluneční soustavy, nemusí vyzařovat příliš velké záření.

Předpokládalo se také, že její oběžná dráha je poměrně rozsáhlá a zmatená, což brání tomu, aby byla "devítka" zachycena dalekohledy a teleskopy. Vzhledem k absenci jakýchkoliv přímých důkazů ale byla řada vědců skeptická a existenci planety nevěřila.

Vědci dlouho tvrdili, že žádná taková planeta ale ve skutečnosti neexistuje. Nyní se ale ukázalo, že pokud by planeta Devět neexistovala, vyvstala by celá řada problémů. NASA proto v prohlášení připustila, že její existence je velmi pravděpodobná. "Existuje pět různých pozorovatelných důkazů, které poukazují na existenci planety devět," uvedl Konstantin Batygin, kalifornský astrofyzik z Caltechu.

"Pokud byste toto vysvětlení odstranili a představili si, že planeta Devět neexistuje, pak budete mít více otázek než odpovědí. Najednou vám vznikne pět různých hádanek a vy k nim musíte vymyslet pět různých teorií," dodal.

Jednou z hádanek, kterou by planeta Devět mohla vyřešit, je tajemství Kuiperova pásu. Ten totiž jako jediný v naší soustavě obíhá oběžnou dráhu v opačném směru. "Žádný jiný model neumí vysvětlit zvláštnost těchto oběžných drah s vysokým náklonem," podotkl Batygin.

Podle NASA by planeta Devět mohla být zhruba desetkrát větší než Země a obíhat slunce ve vzdálenosti až 20x než Neptun. To by způsobilo, že jeden rok na planetě X trvá 10 až 20 tisíc pozemských let.

Zatímco část vědců je honem za novou planetou posedlá, jiní upozorňují na vážná rizika, která by její nalezení přineslo. "Existence vzdálené masivní planety by mohly zásadním způsobem změnit osud sluneční soustavy," tvrdí podle serveru The Telegraph doktor Dimitri Veras z University of Warwick. Opírá se o fakt, že Slunce umírá, a až se tak za sedm miliard let stane, sluneční inflace pohltí Merkur, Venuši a zřejmě i Zemi, načež se promění v bílého trpaslíka.

Dosud se myslelo, že právě Zemí by zkáza naší soustavy skončila a ostatní planety by byly "bezpečně vytlačeny" do vesmíru. Planeta Devět ale může celý scénář změnit. "Zejména Uran a Neptun již nemusí být v bezpečí před smrtelnými křečemi z umírajícího Slunce. Osud Sluneční soustavy bude záviset na hmotnosti a orbitálních vlastnostech Planety devět," dodal Veras.

Na základě simulace zkázy planetárního systému se přesto předpokládá, že alespoň jedna planeta naší sluneční soustavy by sluneční smrt přežila. Ukazuje se ale, že čím dále a čím větší je poslední planeta, tím horší konec naši soustavu čeká.

Vědci ale zároveň jedním dechem vyvrací, že by planeta Devět byla záhadnou planetou Nibiru. Ta je pouze předmětem konspiračních teorií a nehrozí, že by se údajná planeta, na níž podle některých žijí mimozemšťané, řítila k Zemi a srazila se s ní.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nad Českem prosvištěl další bolid, úlomky mohly zůstat na Karlovarsku

20.06.2018 12:49 Karlovy Vary - Jasný bolid mohli Češi letos pozorovat už potřetí. Na obloze se naposledy objevil v…

Skutečná síla globálního oteplování? 30 let tříští svět na kusy

20.06.2018 10:37 Aktualizováno Washington - V roce 1988 americký vědec James Hansen jako jeden z prvních veřejně upozornil Kongres…

Evoluce žab? Jantar vydal miliony let staré tajemství

18.06.2018 08:30 Miami - Žáby žily už asi před 200 miliony let. Jelikož byly ale tehdy velmi malinké, nezachovaly se…

Ohnivý hřib a radiace. Jak se zachovat po jaderném útoku?

18.06.2018 07:25 Praha - Došlo k nejhoršímu. Na horizontu se bíle zablesklo a za chvíli vidíte jen pověstný atomový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama