Jak vypadá mozek sportovců? Vědci se na jeden podívali a nestačili se divit

Steve Montador byl obránce, který prošel několika kluby NHL a poslední zápas v prestižní lize odehrál v roce 2012 za Chicago. Při pitvě ale vědci zjistili šokující věc. Jako sportovce měl fatálně poškozený mozek.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

Montador zemřel v den, kdy měl narozeniny Jaromír Jágr. Bylo to nečekané, bylo mu pouhých 35 let. Po angažmá v NHL ještě nastupoval v méně známé AHL za Rockford a nakonec stihl i exotické angažmá v Záhřebu za Medveščak v KHL. Kariéru ukončil kvůli otřesu mozku.

Smutný byl příběh i v tom, že se hokejistovi čtyři dny po smrti narodil synek. Steve Montador ale zřejmě s následky drsného hokejového živaota počítal. Už když v roce 2011 potkal lékaře Charlese Tatora, slíbil, že svůj mozek po své smrti věnuje na vědecké účely. Z toho mrazí. Jakoby svou předčasnou smrt předpověděl.

Čtyři roky poté opravdu přišla nečekané zpráva o Montadorově smrti. Hokejista byl nalezen mrtev doma. "Myslím, že můj bratr věděl, že odejde, i když mi to nikdy neřekl. V pětatřiceti vypadal jako sedmdesátiletý," prozradil později Montadorův bratr Chris.

Hokejistův mozek se tak dostal opravdu do rukou lékaře Tatora. jeho slova pak zní opravdu děsivě. "Zkoumali jsme orgány 16 sportovců, kteří prošli během kariéry několika otřesy a mozek Steva byl nejhorší, které jsem kdy viděl," sdělil podle serveru espn.com doktor Charles Tator.

"Byl porušen na několika místech a trhliny byly opravdu rozsáhlé. Jinými slovy, nebyl tam jen nějaký náznak problému, ale opravdu se jednalo o fatální záležitost," dodal.

I kdyby Montador žil déle, nebylo by to vůbec dobré. "Jeho stav by se nadále zhoršovat," myslí si Tator. I kvůli hokejistově smrti se pomalu mění zámořská NHL. Pomalu mizí bitky a rozhdodčí mají trestat útoky na hlavu.

Témata: Vědci | sport | mozek | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci jsou na nohou. Objevili zvláštního tvora

25.06.2018 15:23 Peking - Archeologické pozůstatky vědci objevili v Číně. Objevené zvířecí kosti patří do biologické…

Nový šílený trend? Na sociálních sítích koluje neuvěřitelná rada, jak…

25.06.2018 14:18 Lidé jsou schopni sníst a vypít téměř cokoliv. Před nedávnem se po internetu šířila výzva „Tide Pod…

"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

25.06.2018 07:00 Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou…

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama